Jesu li građani zaštićeni od visokih kamatnih stopa? Finansijski stručnjak za “Blic” objasnio koje nas to promene čekaju

Biznis Moj novčanik

Finansijski savetnik o novim merama zaštite od skokova kamatnih stopa

Novi zakon uvodi trajnu regulativu za dinamiku rasta kamatnih stopa

Analiza visokih kamatnih stopa i zaštite građana

Marija Lekić

Pitanje visokih kamatnih stopa i mogućnost zaštite građana analizirani su u emisiji “Blic dan” od strane Dušana Uzelca, finansijskog savetnika i urednika portala “Kamatica”.

.

Foto: Arne Trautmann / Panthermedia / Profimedia, Andriy Popov / Panthermedia, Shutterstock / Ringier

.

Uzelac je objasnio da je Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga osmišljen da zaštiti potrošače, posebno u svetlu prošlogodišnjeg skoka Euribora, koji je mnogim građanima povećao rate kredita i izazvao finansijski stres. Narodna banka Srbije je reagovala odlukom da do kraja ove godine fiksira kamatne stope, privremeno izbacujući Euribor iz računice za kredite.

Blic preporučuje

“Ono što je bila glavna tema tog zakona jeste to povećanje kamatnih stopa. Prošle godine je onaj famozni Euribor skočio, pa iz tog razloga je mnogima skočila ta rata. Ta rata je izazvala onako finansijski stres u kući, kako drugačije. I to je Narodna banka Srbije ograničila sa jednom odlukom da do kraja ove godine to bude fiksirano. Do kraja ove godine nas čeka mera koja izbacuje taj Euribor iz računice. Svi koji otplaćuju kredit vezano za Euribor ne koriste taj Euribor. Euribor se ne računa u obračunu kamata”, kaže Uzelac.

.

Foto: screenshot

.

Uvodi se trajna regulativa

Međutim, ova ograničenja prestaju da važe od Nove godine. Uzelac je istakao da novi zakon uvodi trajnu regulativu koja ne fiksira kamatne stope, već definiše dinamiku njihovog rasta.

“Znači, neće u ovom slučaju biti ograničenja fiksnog da kažu nećemo davati kamatne stope veće od 5% ili tako nešto, već je definisana dinamika porasta kamatnih stopa. Znači, neće moći kao što je bilo prošle godine da rapidno skoči ta kamata i rapidno napravi pritisak na građane, već će biti definisana dinamika. Znači, u odnosu na prethodni period, to je novina, pratiće se tržište i kada Narodna banka Srbije vidi da je prosečna, odnosno ponderisana kamatna stopa bila 6%, ne može to da skoči na 8%. Nego će moći da skoči postepeno u ciklusima od 6 meseci”, kaže Uzelac

A u kojoj meri tačno država može da zaštiti građane ovakvim merama i može li država protiv tržišta? Ajde da se jasno izrazim, protiv banaka.

Na pitanje može li država zaista zaštititi građane od visokih kamatnih stopa i banaka, Uzelac kaže:

“To je dobro pitanje. Svi mehanizmi zaštite su mogući ukoliko smo mi svesni tih mehanizama. Najteže je ljude u bankama zaštititi od njih samih, jer neko ko ne razume bankarski jezik, ne razume finansije, on će lako upasti u taj prodajni trik banaka. Zakon je opet istupio i ja verujem da upravo zbog toga što mi nismo narod koji previše razmišlja o parama, tako materijalno, ne računamo na dve decimale kao što rade u bankama i bankama je lako biti banka u Srbiji. Zato ih ima 20″, kaže Dušan Uzelac.

Gde gledati BLIC TV

Foto: Blic televizija / Ringier

Gde gledati BLIC TV

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com