четвртак, 20.07.2023, 18:44 -> 18:55
Извор: РТС
Аутор: Љиљана М. Петровић
Никола Хенц са салаша код Ковина пре два месеца пријавио је своје газдинство на апликацију Млекомап. Како каже, осим економске сигурности, он и његова супруга стекли су много пријатеља. Творци апликације истичу да се она може проширити и на друге производе као и регион.
Жељка и супруг Никола од продаје млека преко апликације Млекомап додатно зараде једну минималну просечну плату. Салаш Хенц налази се недалеко од села Гај код Ковина. Годишње продају или подсире око 25.000 литара млека.
Жељка каже да су први купци били из Румуније, који су од тада редовне муштерије. Занимљиво је да путници намерници често осим млека сврате и у Жељкину башту. Свратили су и, поред сира и млека, видели су коке, питали су да ли има јаја за продају. Хенцови поред тога имају и малу башту.
“Тада су били актуелни боранија, млади грашак, тако да и то смо могли да им понудимо тад, тог тренутка”, прича Жељка.
Жељка и Никола планирају да деци из града понуде и једнодневне излете. Сматрају да то треба буде едукативна радионица, где деца могу додирнути домаћу животињу, убрати кајсију, да виде да се од њих прави џем или домаћи сок.
Млекомап је бесплатна апликација коју су, да би помогли малим пољопривредним газдинствима и доскочили трговинским маржама, осмислили и пустили у рад ИТ стручњаци Александар Ђаврић и Милош Јованов. Након, три месеца евидентирано је више од 300 пољопривредних газдинстава.
“Платформа је имала више од 70.000 јединствених посетилаца. Имамо идеју да проширимо платформу, да не буду само млечни производи”, каже Милош Јованов.
Наводи и да је идеја да се плаформа прошири и на друге производе, као и на регион.
“Нама су се већ јављали људи, да се покрене нешто слично у Северној Македонији, Црној Гори Босни и Херцеговини. Ништа их не спречава да се само пријаве на апликацију и да је користе”, наглашава Јованов.