Како у Пироту подстичу вантелесну оплодњу

уторак, 22.10.2024,  13:38 -> 16:06

Извор: РТС

Аутор: Силвана Тошић

Пиротски крај последњих година има негативан природни прираштај. Због тога, поред државне помоћи, и локална самоуправа пружа знатну материјалну подршку породицама са децом. Од 2007. године се посредством Локалног плана акције за децу, финансира и вантелесна оплодња и до сада је издвојено више од 30 милиона динара. Највећи успех је то што је, захваљујући овом програму, рођено више од 120 беба.

Дуго су сањали овакав призор. Иза њих је десет година борбе и 3 вантелесне оплодње – неизвестан и исцрпљујући је био пут до потомства брачног пара Гогић из Пирота.Ипак,упорност је уродила плодом – Ана је у 40-тој години родила ћерку.

“Први је био стимулисани поступак кроз државни програм – бесплатни државни програм, после тога смо се одлучили за приватну клинику и Олга је рођена из тог криотрансфер, тачније замрзнутог ембриона”, наводи Ана Филиповић-Гогић.

Додаје да су најтеже те унутрашње борбе са осећањима и то је трајало у некаквим фазама. Али, то не бих превазишла без подршке супруга, без подршке породице и то је итекако кључно. Пар мора да буде јединствен – они су на истом задатку. Није све на жени, можда у медицинском смислу сав терет негде преузима жена, али то је заједничка одлука и морају заједно да се боре.”

Не постоји тачна евиденција, колико парова у Пироту има проблем са стерилитетом али је све учесталији, кажу лекари. Узроци неплодности су многобројни и подједнаки су и код жена и код мушкараца.

“Један од разлога је можда тај што жене одлажу трудноћу. Прилично је смањен број концепција након 40-те године, а повећан број спонтаних побачаја, тако да је и сигнификантно смањена могућност рађања код жена после 40-те године – и не само да опада репродуктивни потенцијал, смањује се и квалитет јајних ћелија. Али,не само старост жена, ту су и многобројне болести у смислу системских болести, психогених чињеница, имунолошки моменат”, истиче др Бојана Ранчић, гинеколог у Диспанзеру за здравствену заштиту жена.

Локална самоуправа разним мерама покушава да ублажи проблем наталитета. Једна од њих је исплата новчане помоћи за процес вантелесне оплодње, која се додељује независно од тога у којој медицинској установи се обавља поступак. Годишње у просеку захтеве поднесе од 30-40 парова.

“Данас тај износ је 30 хиљада динара за парове који иду преко Републичког фонда за здравствено осигурање и сто хиљада динара за оне који иду о свом трошку. Имају право три пута да добију помоћ, старосна граница за жене је 45 година, а услов је да имају пребивалиште на територији града Пирота и уредну лекарску документацију”, наглашава Амелија Костадиновић, из Градске управе Пирот.

Многи парови су захваљујући вантелесној оплодњи спознали неизмерну срећу у животу и зато никада не излазе из ове приче. Морална је обавеза, кажу, да бодре оне које тек чека пут до потомства. А колико год да је тај пут тежак, дилеме нема.

“Када бих морала све поново да прођем, прошла бих истим путем, јер дете – у овом случају моја ћерка, наша ћерка, је била вредна да се боримо за њу. Значи, прошла бих ово још милион пута…”, закључује Ана Филиповић-Гогић.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com