Zbog deficita prasadi, praseće pečenje bi uoči predstojećeg Božića u pojedinim delovima Srbije moglo biti i do duplo skuplje nego što je to bio slučaj lane – celih 3.000 dinara za kilogram! Tražnja je ipak takva da iz pečenjara poručuju da je rezervacija potrebna već sad.
Božićna trpeza tradicionalno se ne može zamisliti bez pečenice, ali i ove godine, kao i uoči lanjskog Božića, potencijalne kupce očekuje problem nabavke mesa i pečenja.
– Tražnja postoji, ali je na domaćim stočnim pijacama ponuda prasadi, naročito onih najtraženijih od 20 do 25 kilograma telesne mase, generalno vrlo slaba, a tek je nešto bolja kod seoskih farmera. Tako da ko nije rezervisao, odgovarajuće prase će i sada teško pazariti, a u sedmici pred Božić to će biti gotovo nemoguća misija – kaže doktor stočarstva Radosav Vujić.
Za mesec dana “živa vaga” poskupela 100 dinara
Cena “žive vage” prasadi u Srbiji je do pre mesec dana bila od 450 do 500 dinara kilogram, sada je već 600, a uoči najradosnijeg hrišćanskog praznika, kako upozoravaju trgovci i odgajivači, mogla bi da dostigne i 700 dinara po kilogramu.
– Ne treba prenebegnuti mogućnost intervencije države uvozom svinjskog mesa, što bi onda sadašnju cenu “žive vage” zaustavilo na tom nivou. Tržište kao i uvek diktira cenu, a kod nas je, u odnosu na nivo potrošnje, deficit svinjskog mesa. Broj krmača je smanjen tri puta u odnosu na period od pre pet godina, a to se odražava i na broj prasadi niže kilaže za božićne pečenice – objašnjava dr Vujić.
Sve to se, logično, odražava i na snabdevenost pečenjara u Srbiji koje se, s druge strane, suočavaju sa povećanom tražnjom, tako da su i kod njih potrebne rezervacije, a s obzirom na to da je vreme čekanja za isporuku tri do četiri dana, narudžbinu je potrebno obaviti praktično odmah. Cene su, međutim, već i sada više od prosečnih 2.000 dinara koliko je kilogram prasećeg pečenja koštao pre mesec dana u Srbiji.
Do Božića praseće pečenje bi moglo da izađe i na svih 3.000 dinara
Na području Beograda, naime, kilogram tog pečenja se već prodaje za 2.700 dinara, sa naznakom da bi uoči samog praznika mogao da izađe i na svih 3.000 dinara. U centralnoj i zapadnoj Srbiji praseće pečenje ima najčešću cenu od 2.500, dok je u Vojvodini ono trenutno najjeftinije i košta 2.200 dinara za kilogram.
Foto: sniša pašalić / Ringier
– Cene su skočile, ali daleko od toga očekujemo visoku zaradu. Jer, prasadi jednostavno nema dovoljno i deficit je u gotovo svim krajevima Srbije. U odnosu na prošlu godinu, procena je da je ponuda žive prasadi bar za četvrtinu niža, a pošto je tražnja standardna, cene su takve kakve su. Rezerevacija celih pečenica privodi se kraju, a i za nabavku pečenja na kilogram trebalo bi požuriti – kažu u pečenjarama, dodajući da uslužno pečenje prasadi, zavisno od težine, košta do 2.000 do 3.000 dinara.
U ovo doba prošle godine, inače, cena “žive vage” prasadi kretala se oko 500 dinara za kilogram, dok se kilogram prasećeg pečenja, zavisno od kraja do kraja Srbije, kretao od 1.500 do 2.500 dinara.
Svinjetina skupa i u marketima
Ukoliko za božićnu trpezu planirate svinjsko meso, a za pečenicu ili pečenje na kilogram ste već zakasnili ili su vam te varijante preskupe, na raspolaganju vam ostaje kupovina u marketima, gde cene, zavisno o kojem velikom trgovinskom lancu se radi i da li je u pitanju akcijska prodaja, poprilično variraju.
Tako se svinjski vrat sa kostima trenunto prodaje po ceni od 620 do 800, a leđa s kostima od 620 do 750 dinara kilogram. Cena plećke bez kostiju je od 700 do 840, dok kilogram svinjskog buta bez kostiju košta od 700 do čak 1.200 dinara.