Nemačka je 2023. izvezla 157,7 milijardi evra robe u SAD, Italija 67,3 milijardi, Irska 51,6 milijardi
Irska je najzavisnija zemlja EU u izvozu u SAD, 26,6 odsto njenog izvoza odlazi u SAD
- Ognjen Kovacevic
Osim Nemačke, Irske i Italije, potencijalna carina od 10 odsto na svu EU robu koja se izvozi u SAD značajno bi uticala i na druge zemlje EU, gde SAD predstavljaju značajan udeo u ukupnom izvozu.
Euronews Business donosi detaljan pregled i uvid u udeo SAD-a u izvozu svake zemlje EU.
– One [zemlje EU] ne uzimaju naše automobile. Ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode. Oni prodaju milione i milione automobila u Sjedinjenim Državama. Ne, ne, ne, moraće da plate veliku cenu – rekao je Donald Tramp, republikanski predsednički kandidat u SAD, neposredno pre izbora.
Nakon njegove pobede, EU sada razmatra svoje opcije za rešavanje potencijalnih carina od 10 odsto na svu EU robu koja se izvozi u SAD – glavni predlog iz Trampove kampanje za reizbor 2024. godine.
Koje zemlje EU bi bile najviše pogođene potencijalnom carinom od 10 odsto? Koje evropske nacije imaju najveći udeo SAD-a u izvozu izvan EU? Koliki procenat izvoza svake zemlje EU ide u SAD?
Euronews Business je analizirao potencijalni uticaj Trampovih predloženih tarifa naglašavajući vrednost robe koju zemlje EU izvoze u SAD.
Ko prednjači?
Nemačka je 2023. izvezla 157,7 milijardi evra robe u SAD, prema Evrostatu. Slede je Italija i Irska, sa izvozom vrednim 67,3 milijardi i 51,6 milijardi evra, respektivno.
Ove tri zemlje zajedno čine 55 odsto izvoza EU u SAD.
Francuska je izvezla 43,9 milijardi evra, Holandija 40,5 milijardi, Belgija 31,3 milijardi, a Španija 18,9 milijardi evra.
Analiza udela SAD-a u izvozu izvan EU i udjela SAD-a u ukupnom izvozu robe za svaku zemlju EU bi istakla potencijalne rizike za svaku naciju, čak i za one sa manjim ukupnim obimom izvoza.
“Extra-EU” se odnosi na transakcije sa svim zemljama izvan EU – drugim rečima, trgovina sa ostatkom sveta, isključujući zemlje članice EU.
U 2023. godini Irska je imala najveći udeo izvoza u SAD među zemljama EU, s 45,8 odsto izvoza izvan EU usmerenih u SAD. To znači da je skoro polovina irskog izvoza izvan EU bila namenjena SAD-u.
Osim toga, sedam drugih zemalja EU imalo je udeo u rasponu od 20 odsto do 26 odsto. Među njima su Finska, Austrija, Portugal, Italija, Njemačka, Slovačka i Švedska.
Među četiri najveće ekonomije u EU, Španija je imala najniži udeo izvoza u SAD u izvozu izvan EU od 13 odsto, a sledi Francuska sa 16 odsto.
Ovaj udeo je bio manji od 10 odsto u sedam zemalja EU. To su Slovenija, Kipar, Bugarska, Letonija, Hrvatska, Rumunija i Grčka.
Foto: symbiot / shutterstock
Udeo SAD-a u ukupnom izvozu robe
Irska je daleko najzavisnija zemlja EU u izvozu u SAD. U 2023, više od četvrtine (26,6 odsto) celokupnog irskog izvoza robe bilo je usmereno u SAD, prema Evrostatu. Ovo čini Irsku značajno zavisnom od američkog tržišta.
Slede Finska, Italija i Nemačka sa 11,1 odsto, 10,7 odsto i 9,9 odsto ukupnog izvoza robe u SAD.
Među četiri najveće ekonomije u EU, francuski izvoz u SAD iznosio je 7,3 odsto, dok je španski iznosio 4,8 odsto.
SAD su imale značajan udio i u izvozu nordijskih zemalja. Pored Finske koja je zauzela drugo mesto, Švedska (8,9 odsto) i Danska (8,3 odsto) su rangirane na peto i šesto mesto među zemljama EU po udjelu izvoza u SAD.
Ovaj udeo je takođe bio iznad 5 odsto u drugim zemljama EU, uključujući Austriju (7,1 odsto), Portugal (6,8 odsto) i Belgiju (6,3 odsto).
Ukupno je udio SAD-a u izvozu premašio 5 odsto u 10 zemalja EU.
Tako bi potencijalna carina od 10 odsto na svu EU robu koja se izvozi u SAD imala značajan uticaj ne samo na Irsku, Njemačku i Italiju već i na niz drugih zemalja.
(Euronews Business)