Privredna komora ovaj put nije bila samo kuća srpske privrede već privrede regiona jer su se na konferenciji pored predstavnika 27 američkih kompanija i srpskih privrednika, okupili i gosti iz okruženja. U brojevima više od 180 kompanija Zapadnog Balkana.
“Američke kompanije su dosta investirale, zaista veoma investirale u IT sektori to je poslalo jasnu poruku i drugim kompanijama iz celog sveta da Srbija i ovaj region dakle, jesu potencijal, kada je u pitanju znanje, kada su u pitanju inovacije i kada je u pitanju kreativnost i to je veliki znak za nas,” kaže predsednik PKS Marko Čadež.
Amerika i Balkan dele probleme koje je doneo 21. vek.
“Veoma je važno da radimo zajedno. Bitno je da rešimo problem energetske bezbednosti i diverzifikacije izvora snabdevanja a potrebno nam je i bezbedno okruženja za poslovanje,” istakao je Dejvid de Falko, zamenik pomoćnika ministra trgovine SAD za Evropu i Evroaziju
Gosti iz Amerike veruju da napredak saradnje u domenu novih tehnologija ide ruku pod ruku sa deljenjem zajedničkih vrednosti demokratije i slobodnog tržišta.
“Kompanije vide Srbiju i Zapadni Balkan kao tržište mogućnosti ali usaglašavanje stavova sa politikom Evropske unije je svakako tema”, istakao je otpravnik poslova ambasad SAD Džon Ginkel.
Kako se i očekivalo, broj od 260 sastanaka koliko je unapred bilo zakazano, brzo je premašen.
“Ranije su ovi glavni zastupnici bili u Beču, onda malo-po malo prebacili su se, šta ja znam neki u Bugarsku, neki u Rumuniju, e sada Beograd je centar za neke ove velike firme i to je dobro”, kaže Aneta Antova Peševa iz “Masita”.
Đorđe Vukotić iz “Džoberti” rekao je da njima kao startapu koji planira globalno i regionalno širenje naravno da je jedno od najvećih tržišta, kao što je Amerika, jeste neki glavni cilj.
“Koristeći slike sa satelita, aviona, dronova, mapiramo prirodne resurse, radimo ekološko praćenje šuma i inspekciju kritične infrastrukture,” istakao je Luis Robles iz “AerialZeusa”.
U sektoru usluga, Amerika je naš najznačajniji partner.
“Američka privredna komora u potpunosti podržava i radi na promociji inicijative “Otvorenog Balkana” i mi ćemo nastaviti zajedno sa našim kolegama iz Američkih privrednih komora iz regiona da radimo na unapređenju inicijative,” rekao je Stefan Lazarević iz Američke privredne komore u Srbiji.
U prvih osam meseci ove godine, spoljno-trgovinska razmena Srbije i Sjedinjenih Američkih Država je povećana za čak 45,6 odsto na 854,6 miliona dolara dok je naš izvoz veći za 28,2 procenta.