KRAJ AFERE ILI POČETAK NOVE NESTABILNOSTI!? Štediše Banke Silicijumske doline sigurne, ali investitori u strahu: Opasno crveno na berzama

Investitori, štediše, regulatori i mnogi drugi moraju da odgonetnu posledice spasavanja banke Silicijumske doline tokom vikenda. Najveći bankarski propust od finansijske krize rizikovao je da napuste mnoge startapove, koji su tamo deponovali milijarde dolara, plašeći se da su izgubili ta sredstva. Čini se da je intervencija vlasti u nedelju uveče u Sjedinjenim Državama osigurala da sredstva štediša budu sigurna. Juče ujutro u Britaniji je objavljeno da HSBC preuzima britansku granu SVB.

Foto: Jeff Chiu / Tanjug/AP

Da li je ovo kraj afere — ili početak nove nestabilnosti? Drugu banku, Signature Bank, sa sedištem u Njujorku, američki regulatori su morali da zatvore, iako su štediše opet uveravali da će imati pun pristup svojim sredstvima. Šta sledi? Intervencija države pomogla je da se reši strah od nestabilnosti, ali investitori strahuju.

Blic preporučuje

Azijska tržišta su pala u utorak jer su ulagači oštro smanjili svoju izloženost deonicama banaka zbog straha od širenja krize u SAD-u. Neizvesnost oko monetarne politike dominira uoči ključnih podataka o američkoj inflaciji.

Japanski indeks Nikkei 225 bio je najteže pogođen u Aziji, pao je za više od 2 odsto jer su se tržišta bojala povećane izloženosti američkim obveznicama među japanskim finansijskim kompanijama. Resona Holdings, Inc. (TYO: 8308), T&D Holdings, Inc. (TYO: 8795) i Concordia Financial Group Ltd (TYO: 7186) pali su između 7% i 9% i imali su najlošije rezultate na Nikkeiju.

Ostali bankarski indeksi takođe su zabeležili velike gubitke. Kospi je pao gotovo 2 odsto, dok je indonezijski kompozitni indeks burze u Jakarti vodio gubitke širom jugoistočne Azije s padom od 1,6 odsto.

Dženet Jelen ministarka finansija SAD izjavila je da američka savezna vlada neće spasavati Banku Silicijumske doline (BSV), koja je bankrotirala u petak, ali da radi na tome da pomogne ulagačima koji su zabrinuti za svoj novac u ovoj banci.

Američka ministarka finansija je pokušala da umiri javnost koja se pribojava da bi kolaps BSV mogao da proizvede domino efekat i prelije se na druge banke u SAD.

Američki bankarski sistem je zaista bezbedan, otporan i ima dosta kapitala”, rekla je Jelen.

Britanski ministar finansija Veike Britanije Džeremi Hant izjavio je da radi na planu da se “izbegne ili minimizira šteta” od poremećaja, a potom se u priču uključio i MMF.

Međunarodni monetarni fond je saopštio da prati potencijalne implikacije po finansijsku stabilnost.

– Pažljivo pratimo razvoj događaja i potencijalne implikacije na finansijsku stabilnost i imamo puno poverenje u to da kreatori politike u Sjedinjenim Državama preduzimaju odgovarajuce korake za rešavanje situacije, naveo je portparol MMF-a.

S druge strane, najveća evropska banka HSBC postigla je juče dogovor o kupovini britanskog ogranka Banke Silicijumske doline (SVB), saopštila je vlada u Londonu.

Vučić: Nikakvih problema za naše banke nema

Domaći mediji pitali su za komentar i predsednika Vučića.

– Oni su jedna od ključnih banaka za start apove. To je sad velika kriza. Svakako posledica već ima. Što se naših banaka tiče, nikakvih problema nema, ljudi treba da budu apsolutno sigurni. Čudna neka vremena, čujem da se zakazuje susret Si Đinpinga i Putina – kazao je predsednik Vučić.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com