Ланчани судари – правило “три секунде” и зашто није увек крив последњи возач у колони

среда, 23.10.2024,  05:50 -> 05:50

Извор: РТС

Аутор: Владимир Ћатић

Од почетка године двадесет једно лице страдало је у саобраћајнојним несрећама, a протеклих неколико дана у Београду забележена су чак три ланчана судара – у Булевару војводе Мишића, на Панчевачком путу и Бранковом мосту. Било је повређених, међу њима и деце. Упркос устаљеном мишљењу, нису само временске прилике криве за овакве незгоде.

Да је само до времена, ланчаних судара ових дана не би било, с обзиром на то да су временске неприлике најчешћи узрок, кажу стручњаци.

Претходних дана у Булевару војводе Мишића повређено је осам особа. На Панчевачком путу у судару пет аутомобила и аутобуса, повређена су деца, а пре само шест дана на Бранковом мосту сударили су се два аутомобила и аутобус.

“Постоји мишљење да је крив онај последњи (возач).Е сад, када имате 36 возила у ланченом судару, и то имате и камионе и аутобусе – да ли мислите да је тај последњи са путничким аутомобилом могао да нагура свих 36, укључујући и камионе и аутобусе? Па, није. Дакле, неко је напред направио проблем, зато и јесте одрадба да не сме учеснику саобраћењу нагој да мење начин свог кретања.”, објашњава стручњак за безбедност у саобраћају Милан Божовић.

Ако возач испред вас нагло закочи, сигурно нећете моћи да се зауставите на време ако возите брже него што је дозвољено. Бићете мање концентрисани чак и ако слушате гласну музику.

Појаси спасавају живот

Везивање сигурносног појаса многи олако схватају, а у случају судара то може да спасе живот.

Славиша Лакићевић, начелник Саобраћајне полиције, истиче да је везивање појаса значајно доприноси безбедности у саобраћају.

“Илустроваћу то податком да је прошле године погинуло 286 возача, а половина није користила појас”, указује Лакићевић.

Када су саобраћајне гужве у граду или возите великим брзинама на ауто-путу, довољан је и један секунд непажње, док рецимо гледате у телефон, па да изазовете саобраћајну незгоду. Зато станите, искуцајте поруку – за то вам је потребно петанаестак секунди, и наставите путовање.

Мобилни телефони најчешћи “кривци”

Баш то, коришћење мобилног телефона у току вожње, примећују и они који прелазе стотине километара дневно у граду. Таксиста Бошко Вукојевић тврди да је, према његовом искуству, управо то најчешћи узрок удеса.

Три секунде брзо прођу, али у саобраћају су довољне да избегнете судар. 

“Те три секунде су најважније и имају утицаја на настанак саобраћајне незгоде. То је као да поставимо неку препреку и бројимо три секунде колико нама треба да стигнемо до ње у вожњи”, истиче заменик директора Агенције за безбедност саобраћаја Милан Коковић.

Подаци Агенције показују да је у саобраћају од почетка године погинула 21 особа више него у истом периоду претходне године. Зими се ланчани судари дешавају и због тога што су летње гуме на колима. А времена за замену није остало много – 1. новембар је већ следеће недеље.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com