Ljiljana je kupila kafu u poznatoj kafeteriji u Beogradu i platila je skuplje zbog stavke koja se ne poštuje: Zašto kriju laktozu?

Biznis Moj novčanik

Ljiljana je kupila kafu u Beogradu i platila je skuplje zbog stavke koja se ne poštuje: Zašto pišu da nema laktoze

Sugrađanka Ljiljana (34) požalila se našoj redakciji da više nije sigurna šta tačno kupuje kada pazari običnu kafu u kafeteriji pored koje prolazi svako jutro. Smeta joj što plati kafu bez laktoze, a dobije “laktozu u tragovima” i to naravno za drugačiju, veću cenu od običnog napitka.

.

Foto: Shutterstock/ OlegRi, privatna arhiva / Ringier

.

Ljiljana ima potpunu intoleranciju na laktozu i visoku osetljivost na bilo kakvu prisutnost njenih tragova, pa je upitala zbog čega se takva kafa prodaje kao “lactose free”.

Ističe da ona ne bi donela njenu ekonomsku odluku da kupu proizvod da nije vidno izražen dotični natpis na pakovanju za kafu.

Proveravali smo da li proizvođač, odnosno trgovac na to ima pravo.

“Često se dešava da se na istoj proizvodnoj liniji, ili čak ambalaži proizvode i tri vrste proizvoda”, kaže nam pravni savetnik pri NOPS, Marko Dragić.

Prema njegovim rečima, dešava se i da se ne čisti dovoljno proizvodna traka zbog čeka je proizvođač u obavezi da napomene “prisustvo tragova”.

Naš sagovornik napominje da taj natpis i dalje mora da ima minimum minimuma tragova, i da ne sme da bude većih odstupanja.

Dragić objašnjava da to ne može da utiče na zdravlje potrošača jer je reč o neznatnim količinama.

“To je samo trag, čak nije ni ceo procenat. Napomena se stavlja zbog toga što se pre oseti miris, a ređe ukus tih tragova“, dodaje on.

Kada je reč o kaznama, Dragić ističe da proizvodi moraju da imaju napomenu na deklaraciji na kojoj će se jasno istaći da li je bilo i drugih proizvoda u nekom kontaktu.

“Ukoliko nemaju napomenu, a nakon nekog inspekcijskog nadzora se utvrdi da ima tragova, onda su predmet sankcija”, dodaje Dragić.

Proizvodi moraju da imaju napomenu na deklaraciji

Foto: Goran Šurlan / Ringier

Proizvodi moraju da imaju napomenu na deklaraciji

Intolerancija na laktozu nastaje zbog nemogućnosti organizma da proizvede dovoljno enzima laktaza koji bi u tankom crevu trebalo da razgradi i svari laktozu.

Ljudi koji su netolerantni na laktozu najverovatnije će morati da izbegavaju ove proizvode. Ako su reakcije burnije i prave veće probleme, uzimaju se lekovi koji sadrže enzim laktaza pre konzumacije.

Slične polemike javile su se i tokom velikog posta, kada su građani prijavljivali nepoštenu praksu da se ne označava dovoljno jasno na deklaracijama da li je proizvod posni.

Kada se neki proizvod prodaje sa oznakom “posno”, a u deklaraciji piše da sadrže tragove mleka, jaja i aditiva životinjskog porekla, onda je na delu obmana potrošača.

Primera radi, “posni” sir nije moguće proizvesti bez enzima iz mleka, osim ako nije reč o siru tofu koji se pravi isključivo od sojinog mleka.

Isto je sa proizvodima koji sadrže laktozu, jer je laktoza šećer prirodno prisutan u mleku životinjskog porekla. Zato i namirnice i proizvodi koji sadrže ovaj mlečni šećer ne mogu da budu posni.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com