Koji su ključni problemi MSP kada su u pitanju izvori finansiranja?
Iskustva iz prakse pokazuju da je posebno ograničen pristup MSP srednjoročnim i dugoročnim izvorima finansiranja koji su neophodni za njihov rast i razvoj. Takodje, određene grupe MSP, poput žena u biznisu ili mladih u biznisu dodatno su limitirani izvorima finansiranja čak i za tekuću likvidnost.
Sada kada su MSP tek izašla iz krize izazvane pandemijom korona virusa i uhvatila neki zamajac stigla je nova kriza. Inflatorni pritisci su i dalje visoki, sa posebno izraženim rastom i cene hrane i energenata posledično kroz rast kamatnih stopa, uzrokujući rast cena zaduživanja. Takođe, banke u takvim uslovima dodatno zatežu svoje kreditne politike, u segmentu kreditiranja MSP, čime su ove kompanije suočene sai još nepristupačnijim pristupom izvorima finansiranja u trenutku kada su im dodatna sredstva najneophodnija.
Važan aspekt kojem smo posvećeni je i podizanje nivoa konkurentnosti MSP, posebno kroz jačanje njihovog izvoznog potencijala, održivosti i otpornosti u uslovima krize. Primetili smo da ulaganje u povećanje konkurentnosti preduzećima u Srbiji i regionu može otvoriti potencijal za izvoz na mnogo većem broju tržišta nego što je trenutno slučaj.
Koliki je značaj digitalizacije u malim i srednjim preduzećima?
Digitalizacija može značajno da doprinese efikasnosti u njihovom radu, napretku i održivosti samog poslovanja. Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, koji prati nivo konkurentnosti, Srbija je 72. od 140 zemalja. Iako najbolje rangirana u regionu, i dalje je daleko od visoko razvijenih zemalja a stepen digitalizacije MSP može u velikoj meri da utiče na smanjenje ovog jaza.
Gde vidite potencijal za napredak?
Potencijal za napredak mi vidimo u korišćenju naprednih digitalnih tehnologija, poput klauda, analize velikih podataka, veštačke inteligencije. To su segmenti čiju upotrebu možemo da pospešimo i stručnom savetodavnom podrškom, kako bi MSP brže usvojile ove nove digitalne tehnologije.
Koji iznos EBRD izdvaja za finansiranje i kako MSP mogu doći do sredstava?
EBRD godišnje plasira oko 300 miliona evra u Srbiji preko partnerskih poslovnih banaka i lizing kuća uz podršku donatora. Pre svega od Evropske unije, ali i drugih kao što su SAD, Luksemburg, Norveška, Švedska. MSP takođe mogu da nam se obrate direktno, bilo da je u pitanju finansijska pomoć ili tehnička pomoć, putem našeg programa Saveti za mala preduzeća.
Međutim, imajuću u vidu ograničene resurse EBRD, mi se u radu sa MSP u velikoj meri oslanjamo na široku mrežu naših partnerskih institucija, koje nama omogućavaju da naši programi posvećeni razvoju segmenta MSP budu dostupni širokom spektru ovih kompanija a posebno onim u ruralnim krajevima. Trenutno sarađujemo sa 11 partnerskih poslovnih banaka i lizing kuća u Srbiji, te pokrivamo značajan deo finansijskog tržišta.
Pored finansijske podrške, koje još vrste pomoći pružate?
Naš program Saveti za mala preduzeća pomaže preduzećima da poboljšaju svoje performanse kako bi dostigla svoj puni potencijal rasta, kroz angažovanje domaćih ili stranih eksperata za unapređenje raznih oblasti poslovanja. Ovakva vrsta pomoći znači mnogo preduzećima koja nemaju visok nivo likvidnosti i ušteđenih sredstava da mogu da investiraju u unapređenje znanja, alata i efektivnosti upravljanja poslovnim i upravljačkim procesima. Prednost programa je da 40-75 odsto ukupnih troškova projekta je finansirano iz grantova Evropske Unije i ostalih donora, što ovakvu vrstu investicija čini mnogo prihvatljivijom MSP- u.
Ulazak u preduzetničke vode često se odlaže zbog nemogućnosti prvog pokrića. Kako vi ovde pomažete?
Iz prakse smo shvatili da je čvrst kolateral često ograničavajući faktor rasta malog biznisa, a posebno kod ženskog preduzetništva, jer žene često nemaju u svom vlasništvu nekretninu, zemlju ni auto, koji bi mogle da ponude kao predmet zaloge bankama da bi dobile kredit. EBRD u saradnji sa našim donatorima, obezbeđuje prvo pokriće gubitaka partnerskim bankama koje zahvaljujući tome izlaze sa ponudom koja ne zahteva takvu vrstu kolaterala. Ovakvim pristupom, smo dosta uspeha imali na polju žena preduzetnica, a sličan program sada pružamo i mladima u biznisu.
Šta je “core” vaše strategije?
Fokusirani smo na zelenu agendu koja je glavna okosnica naše 5. godišnje strategije, tako da će 2025. više od 50 odsto naših investicija biti u projekte koji su u skladu sa zelenom agendom. Takodje, svi naši projekti će od ove godine biti u skladu sa Pariskim sporazumom. Pored toga fokus je na podsticajima kreiranju inkluzivne ekonomije, ali i unapredjenje stepena digitalizacije kao naš treći glavni prioritet u narednom periodu.
Koji programi su dostupni MSP?
Kako bi doprineo prevazilaženju problema sa kojima se susreću MSP na svom razvojnom putu, EBRD pruža targetirane politike i programe koje obuhvataju kako finansiranje tako i tehničku pomoć. “Program za povećanje konkurentnosti MSP” omogućava malim i srednjim preduzećima da investiraju u skladu sa standardima EU na polju zaštite životne sredine, zdravlja i sigurnosti na radu i kvaliteta proizvoda. Do sada smo kroz ovaj program preko partnerskih institucija plasirali preko 100 miliona evra, a samo prošle godine 35 miliona. MSP mogu da dobijaju i tehničku pomoć u pripremi investicionog projekta, kao i grant od 15 odsto koji finansira Evropska unija, kada se projekat implementira.
“Reboot program” je nastao kao odgovor na kovid krizu, s ciljem da se podrži investiciona aktivnoste MSP tokom perioda pandemije i neposredno nakon. Takođe nudi mogućnost povrata do 15 odsto investicije, sredstvima koja su obezbedile vlade Luksemburga, Norveške i SAD. Fokus u ovom programu je na zelene tehnologije i energetsku evikasnost, kao i uvođenje međunarodnih standarda. Kroz gore pomenuti Program podrške ženskom preduzetništvu pored navedenog olakšanog pristupa finansiranju, putem treninga, radionica, konsultantskih usluga, specijalizovanih usluga se trudimo da unapredimo žensko preduzetništvo.
“Mladi u biznisu” je program koji smo pokrenuli prošle godine. Namenjen je mlađim preduzetnicima do 35 godina starosti, i omogućava im olakšan pristup finansiranju kao i tehničku pomoć za unapređenje poslovanja.
Kako do bespovratnih sredstava?
Nakon što se investicija implementira, vrši se verifikacija na osnovu koje se preduzećima određuje iznos bespovratnih sredstava. On može biti do 15 odsto od ukupne vrednosti kredita, u maksimalno 150,000 evra. Poslovna banka koja je odobrila investicioni kredit uplaćuje sredstva preduzećima na račun, nakon kompletiranog procesa verifikacije.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.