субота, 11.03.2023, 13:11 -> 14:22
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић
Више се никада неће десити да једна здравствена установа набавља игле по цени од два динара за комад, а да друга здравствена установа те исте игле плаћа 64 динара. Посао здравствених установа је брига о пацијентима, али ће челни људи морати да преузму одговорност за сваки утрошени динар, поручио је министар финансија Синиша Мали са скупа “Дигитализација у финансирању здравствене заштите”, на коме су се окупили представници клиничких центара и болница.
Набавке су већ централизоване, а само захваљујући увођењу Е-рецепта месечно се штеди између 1,1 и 1,4 милиона евра.
“Сваки динар о којем водимо рачуна, нико од нас не тражи да се врати у буџет. Остаје у здравству. Прошле године смо због уштеда имали могућност да набавимо иновативне лекове“, изјавио је министар финансија Синиша Мали.
Министарка здравља Даница Грујичић најавила је попис целокупне опреме, њихову старост, потребе за новим апаратима, али и оцену сервисне мреже – односно да ли су у стању да апарат поправе у кратком року.
“Јако је важно да апарати раде, да се пацијенти не нервирају и да не буду одлагани зато што се не зна када ће се апарат поправити. Када је реч о организацији, руководеће структуре морају за пацијенте, ако је отказао апарат, да нађу термине у најближим болницама или клиничким центрима“, рекла је Грујичићева.
Нема несташице лекова
Од почетка реформе здравства, иначе прве после 30 година, измирена су дуговања здравствених установа према добављачима, а нема више ни несташица. Само прошле године на листу је стављен осамдесет један иновативни лек у вредности од пет милијарди евра.
“Није завршена потпуна дигитализација робно-материјалог књиговодстава. На дневном ниво ћемо имати тачну потрошњу по пацијенту, именом и презименом. Завршиће се до краја 2024. године и на нивоу РФЗО-а, али и на основу сваке установе преглед“, наводи директорка РФЗО Сања Радојевић Шкондрић.
Да посао није до краја завршен потврђује случајна анализа 20 примарних здравствених установа и 40 установа секундарног и терцијарног нивоа, када је утврђено да су у свим здравственим установама најмање три пута за истог пацијента фактурисани трошкови анализе холестерола.
Када се заврши дигитализација робно-материјалног књиговодства и пацијенти ће моћи да знају колико је потрошено на њихово лечење, што је и њихово право.