Mali: Srbija se za 10 godina borbe protiv sive ekonomije potpuno promenila

On je govoreći na sednici Koordinacionog tela Vlade Srbije za borbu protiv sive ekonomije, povodom desetogodišnjice ove borbe rekao da se Srbija potpuno promenila za tih 10 godina za šta, prema njegovim rečima, velike zasluge ima i rad Koordinacionog tela za borbu protiv sive ekonomije.

siva, ekonomija,mali

“Srbija ima strategiju za borbu protiv sive ekonomije, a nakon njenog isteka sledeće godine biće doneta nova koja će važiti do 2030. godine. Ispunili smo više od 70 odsto postavljenih ciljeva”, rekao je Mali i naveo najvažnije sprovedene reforme.

Prva među njima je uvođenje e-fiskalizacije, pa sada fiskalne kase u realnom vremenu obaveštavaju građane i Poresku upravu da li su računi ispravni, druga je uvođenje e- faktura, reformisan je inspekcijski nadzor, zatim zakon o javnim nabavkama, omogućeno bezgotovinsko plaćanje velikog broja i usluga, uređen sistem oporezivanja frilensera.

Donet je i zakon o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima u poljoprivredi, lakše se dolazi do PIB-a za one koji sami pokreću biznis a stalno se smanjuje poresko opterećenje na zarade povećanjem i neoporezivog iznosa zarade.

Mali je najavio da se u narednih godinu i po dana planira uvođenje elektronskih otpremnica i elektronskih akciza, a od 2026. godine biće uvedena elektronska PDV prijava za automatsko vraćanje ovog poreza.

Na konferenciji je potpisan i Sporazum o saradnji na suzbijanju nelegalne trgovine, a potpisali su ga ministar unutrašnje i spoljne trgovine i zamenik predsednika Koordinacionog tela Tomislav Momirović i predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED-a Zoran Daljević.

Jovanović: Obim sive ekonomije pre 10 godina 30%BDP, do sada pao za više od četvrtine

Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović izjavila je danas da je 2014. godine kada je ova alijansa osnovala Savez za fer konkurenciju koji je okupio neke od najvećih poreskih platiša i poslodavaca u Srbiji, siva ekonomija bila na nivou od skoro 30 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) a da je taj obim u proteklih 10 godina pao za više od četvrtine.

Ona je govoreći na sednici Koordinacionog tela Vlade Srbije za borbu protiv sive ekonomije, a povodom obeležavanja desetododišnjice ove borbe, rekla da je to ozbiljno ugrožavalo konkurentnost privrede, ali i javne finansije.

“Iste godine, tadašnjem premijeru Aleksandru Vučiću uputili smo inicijativu za uspostavljanje radne grupe koja bi se sistemski bavila problemom sive ekonomije. Brzo je formirano prvo Koordinaciono telo i stručna grupa u kojoj su institucije i privreda sarađivali na izradi prvog Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije, usvojen je već 2015. godine”, rekla je ona.

Istakla je da se NALED između ostalog zalagao za digitalizaciju, uvođenje onlajn fiskalizacije, e-faktura, uspostavljanje aplikacije za prijavu sezonskih radnika, onlajn kalkulatora paušalnog poreza, portala za oporezivanje frilensera.

“Digitalizacija nije zaobišla ni nagradnu igru ‘Uzmi račun i pobedi’ koja je postala simbol naše borbe protiv sive ekonomije”, rekla je ona.

Dodala je da su kroz inicijativu Bolji način obezbeđene subvencije namenjene mikro i malim preduzećima za besplatno uvođenje POS terminala uz sniženu trgovačku naknadu.

U prvih godinu i po dana, bilo je 5.000 prijava, a mali trgovci koji su uveli POS uz podršku NALED-a ostvarili su 1,5 miliona transakcija u vrednosti većoj od 18 miliona evra.

Predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED-a Zoran Daljević je ocenio da za dalji iskorak u pogledu suzbijanja sive ekonomije u Srbiji kao jedan od prvih prioriteta ostaje unapređenje kapaciteta i efikasnosti rada inspekcijskih službi, za šta je potrebno njihovo finansijsko i kadrovsko osnaživanje.

“Kao što u privredi dobar radnik biva nagrađen za ostvarene izuzetne rezultate, želimo da tako bude vrednovan i učinak inspektora koji su uspešno štitili javni interes”, rekao je on.

Najavio je da će u kontekstu unapređenja rada inspektora Savez za fer konkurenciju u narednom periodu, pružiti podršku Sektoru tržišne inspekcije Ministarstva trgovine.

Ta podrška će prema njegovim rečima biti i materijalna, kroz donaciju kombi vozila za zaplenu nelegalne robe, a ogledaće se i kroz podršku za dodatne obuke, edukativne radionice i izradu hodograma i da je tim povodom danas potpisan sporazum sa resornim Ministarstvom.

“Kao prioritetne oblasti za unapređenje nadzora naš savez je identifikovao duvan, kafu, brašno, bazna ulja, naftu i naftne derivate i predlažemo da se za početak razviju hodogrami za suzbijanje nelegalne trgovine ovih proizvoda, a zatim pomoću njih prati i postupanje nadležnih inspekcija”, rekao je Daljević.

Martinović: Ministarstvo poljoprivrede apsolutno posvećeno borbi protiv sive ekonomije

Ministarstvo poljoprivrede u punoj meri posvećeno borbi protiv sive ekonomije i intenzivno radi na modernizaciji inspekcijskih službi i uvođenju novih softverskih rešenja koja će olakšati i unaprediti rad inspektora, ali i ubrzati sve procedure, rekao je danas resorni ministar Aleksandar Martinović na panelu Dijalog Vlade i privrede: Prioriteti za budućnost u okviru Prve sednice Koordinacionog tela Vlade Srbije za suzbijanje sive ekonomije.

Osvrnuvši se na aktivnosti u nadležnosti Ministarstva, Martinović je rekao da se trenutno radi na izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti hrane i Zakona o službenim kontrolama, saopštilo je resorno ministarstvo.

Nacrt Zakona o službenim kontrolama uvodi termin prevara u hrani, čime se prvi put u srpskom zakonodavstvu regulišu postupci otkrivanja i sankcionisanja takvih slučajeva. Ovo je ključno jer su dosadašnje kazne za prevare u hrani bile neadekvatne i nedovoljno odvraćajuće, a sada će sankcije biti strože za počinjene prekršaje. Naša obaveza je da kroz ovu unapređenu koordinaciju, jasnije propise i bolju kontrolu osiguramo da tržište hrane bude bezbedno, transparentno i u skladu sa najvišim standardima, a da istovremeno sprečimo sivu ekonomiju i zaštitimo interese potrošača i legalnih proizvođača, objasnio je ministar.

Kao primer dobre prakse, Martinović je naveo da je Ministarstvo poljoprivrede aktiviralo imejl adresu za prijavu zloupotrebe (prijavizloupotrebu@minpolj.gov.rs), putem koje građani u svako doba dana mogu podneti prijavu na nezakonitosti poput uzurpacije poljoprivrednog zemljišta, nelegalne proizvodnje i prometa alkoholnih pića, kao i falsifikata u prodaji jestivih proizvoda.

Dodao je da se radi i na integraciji poljoprivredne inspekcije u jedinstveni informacioni sistem eInspektor, kako bi planiranje inspekcijskih nadzora i izveštavanje bilo transparentnije.

Martinović se osvrnuo i na sistem eAgrar, koji, kako je naveo, omogućava efikasnije izveštavanje, praćenje statistike podsticaja i veći stepen kontrole uz suzbijanje sive ekonomije i onemogućavanje malverzacija, a ujedno daje i precizan uvid o tome kakvo je stvarno stanje na terenu.

Ministar je izrazio zahvalnost predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću i ministru finansija Siniši Malom na ogromnom razumevanju koje su pokazali za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i na obezbeđenim dodatnim sredstvima putem rebalansa budžeta u skladu sa potrebama Ministarstva.

Dodao je da Ministarstvo poljoprivrede apsolutno podržava napore predsednika Republike i Vlade da Srbija iskoristi sve svoje razvojne potencijale, uključujući i eksploataciju naših mineralnih sirovina, uz obavezno vođenje računa o životu i zdravlju ljudi i zaštiti životne sredine, te naglasio da će na taj način biti obezbeđeno više novca u budžetu Republike Srbije, a samim tim i više novca za domaće poljoprivredne proizvođače, što potvrđuje da su rudarstvo, industrija i poljoprivreda i te kako kompatibilne privredne grane.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com