Martinović: Saradnja Srbije i Češke u oblasti poljoprivrede intenzivna

Martinović je rekao da je 2023. spoljnotrgovinska razmena Srbije sa Češkom bila nešto veća od 77 miliona evra, a da je u prvih devet meseci ove godine iznosila skoro 58 miliona evra.

“Očekujemo da će do kraja ove godine iznos spoljnotrgovinske razmene naše zemlje sa Češkom da bude veći nego u 2023. godini”, rekao je on.

Martinović je naveo i da je ministru poljoprivrede Češke Mareku Viborniju, koji predvodi državno-privrednu delegaciju te zemlje koja boravi u zvaničnoj poseti Srbiji od 20. do 22. novembra preneo čvrsto opredeljenje Srbije da postane država članica EU.

“Kao što je to pre dva dana vrlo jasno i decidirano rekao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, mi ćemo se potruditi da do kraja 2026. ispunimo sve uslove iz svih pregovaračkih pogolavlja, uključujući i ona koja se odnose na poljoprivredu, kako bismo mogli da postanemo članica EU”, rekao je Martinović.

On je međutim naveo da naše članstvo u EU zavisi i od same Evropske unije, odnosno od njenih država članica.martinovic,,

“I kao što je rekao predsednik Vučić, kada EU bude odlučivala o tome da li želi da primi Srbiju u svoje članstvo, bilo bi dobro da o tome razmišlja strateški, a ne birokratski”, kazao je ministar poljoprivrede Srbije.

Martinović je naveo i da na današnjem Poslovnom forumu Srbija – Češka koji se održava u Privrednoj komori Srbije (PKS) prisustvuju predstavnici preko 30 kompanija.

“Naši privrednici, naročito oni koji se bave agrobiznisom, imaće danas mogućnost da se u neposrednim razgovarima poznaju sa svim potencijalima za unapređivanje dalje saradnje između dve zemlje u oblasti poljoprivode i prehranbene industrije”, rekao je Martinović.

On je dodao i da se “zahvaljujući mudroj i odgovornoj politici predsednika Vučića, koja je otvorila velika svetska tržišta, pre svega Ruske federacije, Evroazijske ekonomske unije, Turske i Egipta stvorila velika šansa za srpsku poljoprivredu i prehranbenu industriju.

“Mislim da na tim velikim svetskim tržištima sigurno možemo i zajednički da nastupamo sa Češkom, što smo konstatovali Viborni i ja u razgovorima”, kazao je Martinović.

On je naglasio i da je Ministarstvo poljoprivrede Srbije izuzetno zainteresovano da usvoji sva pozitivna iskustva Češke kada je u pitanju stočarstvo, jer je kako je naveo to i strateško opredeljenje Vlade Srbije kada je u pitanju agrarna politika.

“Mi želimo da u narednim godinama značajno obnovimo naš stočni fond, odnosno da imamo mnogo više grla, pre svega goveda i svinja i da manje zavisimo od uvoza mesa i mesnih prerađevina, ali i mleka i mlečnih proizvoda. Na taj način ćemo da ojačamo ono što se u Evropi danas zove prehrbeni suverenitet, a to je da imamo dovoljno hrane za naše građane, za tržište Srbije, kao i izvoz i da što manje zavisimo od uvoza”, rekao je Martinović.

Kako je zaključio to je formula prehrambenog suvereniteta, odnosno prehrambene sigurnosti.

Na Poslovnom forumu srpskih i čeških kompanija učestvuju predstavnici firmi iz oblasti poljoprivrede, prehrambene i metalske industrije.

Državno-privredna delegacija Češke na čelu sa ministrom poljoprivrede Marekom Vibornijem, obišla je jutros kompaniju “Imlek”, u Padinskoj Skeli.

Organizator Poslovnog foruma Srbija-Češka i bi tu bi (B2B) susreta srpskih i čeških kompanija iz sektora poljoprivrede, prehrambene industrije i metalske industrije je PKS.

Poseta češke delegacije Srbiji predvođena ministrom Vibornjijem, realizuje se na poziv ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Aleksandra Martinovića.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com