уторак, 12.11.2024, 09:07 -> 11:30
Извор: РТС
Сви они који планирају да од Нове године оду у заслужену пензију морају да знају да за непуна два месеца почињу да важе нова правила. Прописи налажу да ће услов за одлазак жена у пензију од 1. јануара бити да су напуниле најмање 63 године и 10 месеци. Када ће се старосна граница за мушкарце и жене изједначити и како повезати стаж да би се остварило право на пензију за РТС је, између осталог, говорио директор Сектора за остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања Фонда ПИО Владимир Станковић.
Владимир Станковић истиче да је тенденција да се старосна доб код мушкараца и жена за одлазак у пензију изједначе.
Станковић указује на то да треба направити разлику између старосне пензије и превремене старосне пензије.
“Што се тиче старосне пензије, услов који се односи на мушкарце, већ годинама уназад је исти, то је 65 година живота и најмање 15 година стажа”, подсећа Станковић.
За жене се старосна граница из године у годину помера – тренутни услов су 63 године и осам месеци, а већ следеће године ће за пензију бити потребно два месеца више, односно 63 године и 10 месеци.
Како наводи, услов за остваривање права на старосну пензију помераће се за два месеца у свакој наредној години, што би значило да ће до 2032. године услов за остваривање права на старосну пензију код мушкараца и жена бити исти.
Када је реч о превременој пензији, услови и за мушкарце и жене су исти – 40 година стажа и најмање 60 година живота.
Бар две године пре одласка у пензију проверити стаж
Говорећи о документацији коју је потребно прикупити за остваривање права на пензију, Станковић наглашава да је потребно да се две године раније пре свега информишу да ли је стаж регулисан у Фонду ПИО.
Само на онај стаж који је утврђен у Фонду ПИО може се израчунати износ пензије, напомиње Станковић.
Према његовим речима, оно што често људи некако оставе по страни је чињеница да није довољно само примати плату, већ је неопходно да послодавац уплаћује и доприносе.
“Најбоље је док се код тренутног послодавца одмах провери уплаћује ли доприносе. Све касније, то постаје проблем”, каже директор Сектора за остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања Фонда ПИО.
“Провера може да се изврши на више начина. Најједноставније је електронским путем преко сајта Фонда ПИО, где претходно можете да узмете одговарајући заштитни кôд у нашим филијалама. Такође и на шалтеру у филијали ПИО могу вам издати евиденцију шта је досад од доприноса уплаћено”, објашњава Владимир Станковић.
Шта радити у случајевима где није уплаћиван стаж
Станковић је споменуо ситуације где су послодавци у међувремену престали да постоје а да нису редовно уплаћивали доприносе.
“Уколико се ради о људима којима није уплаћен допринос, а немају најмањи број година стажа осигурања, даје им се могућност да сами уплате своје доприносе. То су ретке ситуације, али је то начин да се превазиђе тај проблем”, каже Станковић.
Ономе ко је стекао услове за пензију издаје се прво привремено решење, у односу на оне податке које је Фонд ПИО у том тренутку утврдио.
“Законски смо ми дужни да после три године урадимо коначно решење, уколико је за тај период заиста дошло до промене података. Ако јесте, донећемо ново решење, које опет може бити привремено или пак коначно, односно трајно”, наводи Станковић.
У случају оних који су део стажа остварили у иностранству, потребно је да пензиони фонд те државе донесе решење.
“Србија је закључила 35 међународних споразума с другим државама, што је правни основ да се стаж који је остварен у некој страној држави и овде сабира уколико недостаје година стажа ради остваривања права на пензију”, каже Станковић.
Додаје да је законски рок за то два месеца. Наравно, то ће се поштовати уколико су подаци утврђени или пак нема неких већих проблема у вези са њима, закључује Станковић.