“Zbog dolaska više od tri miliona posetilaca i cele organizacije Ekspo izložbe, neophodna su infrastrukturna ulaganja, a dugoročni efekti tih ulaganja će ostati vidljivi kroz povećanu atraktivnost za turiste, otvaranje novih poslovnih prilika i jačanja imidža zemlje. Ovi projekti mogu pospešiti buduće investicije i privući kapital u različite sektore, poput nekretnina, turizma i industrije usluga”, navela je Mesarović u intervjuu listu “Politika”.
Prema njenim rečima, izgradnja modernih objekata poput nacionalnog stadiona značajno će povećati kapacitet za organizaciju međunarodnih sportskih i kulturnih događaja, što dugoročno povećava prihode od turizma, ugostiteljstva i pratećih uslužnih grana.
Kako je istakla, privreda jedne države uvek je obeležena najjačim brendovima koji iz nje dolaze.
“Mi želimo da srpska privreda nosi srpske brendove. Imamo kapacitet za to, imamo ljude, vredne i posvećene, i odličnu gestratešku poziciju. Naša zemlja je sa sa stabilnom ekonomijom, rastućom, zemlja u kojoj je mir, a sve zahvaljujući politici koju vodi predsednik republike Aleksandar Vučić i vlada sa premijerom Milošem Vučevićem na čelu”, kazala je Mesarović.
Na pitanje kako ocenjuje ekonomske odnose Srbije i Kine, Mesarović kaže da je za poslednjih 10 godina ukupna vrednost našeg izvoza u tu zemlju povećana 87 puta.
“Kina je trenutno vodeća na listi 10 najvećih investitora u srpsku privredu. Sporazum o slobodnoj trgovini ima veliki politički i ekonomski značaj. Sa jedne strane, otvara našoj privredi najveće svetsko tržište od više od 1,4 milijarde stanovnika, dok će sa druge strane dovesti do povećanja kineskih investicija u Srbiju i biti primer dobre saradnje Kine sa zemljama centralne i istočne Evrope”, rekla je Mesarović.
Kako je ocenila, u prethodnom periodu je dolazak velikih kineskih kompanija u Srbiju postao motor daljeg jačanja ekonomskih veza dve zemlje.
Podsetila je da Srbija ima zaključene sporazme o slobodnoj trgovini i preferencijalnim uslovima razmene sa državama EFTA, CEFTA, EU, Evroazijskom ekonomskom unijom, Turskom, Velikom Britanijom.
“Nedavno su Srbija i Ujedinjeni Arapski Emirati potpisali Sveobuhvatni sporazum o ekonomskom partnerstvu uzmeđu dveju vlada, ali i Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Egipta. Sve ovo predstavlja veliki potencijal za zajedničke nastupe srpskih i kineskih kompanija, imajući u vidu da Srbija danas ima pristup tržištu od gotovo 2,8 milijardi ljudi. Da bismo izvozili na sva ta tržišta koje sam navela, potrebno je da više od polovine vrednosti bude ugrađeno u proizvode, odnosno proizvedeno u Srbiji, a to je nedvosmislena ključna konkurentska prednost srpske privrede”, ocenila je Mesarović.
Ministarka privrede je ukazala da je sektor malih i srednjih preduzeća i preduzetnika veoma dominantan u ukupnoj strukturi privredne aktivnosti.
“U našoj zemlji danas je registrovano više od 350.000 privrednika, od čega oko 115.000 registrovanih žena preduzetnica. Te brojke zahtevaju veliku pažnju države i to je razlog što smo na inicijativu predsednika države i predsednika vlade izašli ove godine sa potpuno novim programima koji su usmereni na mali sektor”, navela je Mesarović.
Na pitanje kakvo je interesovanje za podsticajne programe Ministarstva privrede, ona je rekla da je interesovanje veliko i da je to pokazatelj da su programi dobro koncipirani.
“Programi žene na selu, podrška starim umetničkim zanatima, ženama preduzetnicama i samohranim majkama, mladima, startap, ali i svim poslodavcima koji su u procesu dualnog obrazovanja, samo su neka od novina u ovogodišnjim programima. Procenat bespovratnih sredstava ove godine je daleko viši i kreće se od 30 do čak 100 odsto”, istakla je Mesarović.
Podsetila je da program za podršku vinarima i proizvođačima destilata traje do kraja godine i pozvala je sve zainteresovane da se jave Ministarstvu.
“Iznos od čak 5,2 milijarde dinara biće plasiran kroz ove programe, od čega je više od 2,5 milijardi dinara bespovratnih sredstava”, rekla je Mesarović.
Srbija je podnela kandidaturu da bude zemlja domaćin Devetog međunarodnog foruma o javno-privatnom partnerstvu koji će se održati 2025. godine, a na pitanje zašto je to važno za našu zemlju, Mesarović odgovara da je Srbija lider u regionu Zapadnog Balkana po pitanju javno-privatnog partnerstva.
“S obzirom na to da smo domaćini Ekspo 2027, održavanje ovog foruma u Beogradu bila bi izuzetna prilika za dodatnu promociju naše zemlje”, zaključila je Mesarović.