Mogli biste da se penzionišete sa milion dolara u džepu, bez obzira na to kad počnete štednju: Evo koliko novca treba da izdvojite mesečno sa 25, 30, 40 godina

Biznis Moj novčanik

Evo kako da se penzionišete sa milion dolara u džepu

Više od trećine američkih radnika želi da se penzioniše sa milion dolara ili više.

Preporučuje se postizanje stope uštede od 15 odsto prema “Fidelity Investment”.

Znatan broj Amerikanaca se nada da će se penzionisati kao milioneri, prema najnovijem istraživanju štednje Bankrate-a. Iako to može izgledati kao uzvišen cilj, moguće ga je postići pravilnim planiranjem.

.

Foto: shutterstock

.

Nešto više od trećine američkih radnika kaže da će im trebati milion dolara ili više da bi se udobno penzionisali, prema “Bankrate” istraživanju. Prosečni iznos za koji misle da će im trebati uštedeti je oko 875.000 dolara. A milenijalci su najverovatnije u svakoj generacijskoj kohorti koji misle da će morati da uštede najmanje milion dolara da bi se udobno penzionisali.

Blic preporučuje

Brojke pokazuju da je to moguće, čak i ako počnete da se pripremate tek sa ili posle 30 godina.

Dok utvrđivanje koliko će vam trebati za odlazak u penziju zavisiće od ličnih faktora kao što su gde planirate da živite ili koliko često želite da putujete, ključ za postizanje cilja penzione štednje je pronalaženje strategije koju možete da se pridržavate sa dosledno.

Važno je shvatiti da je to maraton, a ne sprint“, kaže Mat Šulc, glavni kreditni analitičar u kompaniji “LendingTree” i autor knjige „Postavljajte pitanja, uštedite novac, zaradite više“. „Ako to ne učinite, rizikujete da se obeshrabrite i zaustavite proces pre nego što zaista stignete bilo gde.”

.

Foto: shutterstock

.

Imajući to na umu, CNBC je izračunao koliko bi trebalo da uštedite svakog meseca da biste se penzionisali sa milion dolara sa 65 godina, počevši od 25, 30, 35 i 40 godina. Imajte na umu da ovi proračuni pretpostavljaju da je početni saldo od 0 dolara i ne uzima u obzir neočekivane životne događaje kao što su nestabilnost tržišta, otpuštanja ili unapređenja.

Ako počnete u 25

  •  Zarada 5% godišnje stope prinosa: 655 dolara mesečno
  •  Zarađivati 7% godišnje stope prinosa: 381 dolara mesečno
  •  Zarađivati 9% godišnje stope prinosa: 214 dolara mesečno

Ako počnete u 30

  •  Zarada 5% godišnje stope prinosa: 880 dolara mesečno
  •  Zarada sa godišnjom stopom prinosa od 7%: 555 dolara mesečno
  •  Zarađivati 9% godišnje stope prinosa: 340 dolara mesečno

Ako počnete sa 35

  •  Zarada 5% godišnje stope prinosa: 1.202 dolara mesečno
  •  Zarada sa godišnjom stopom prinosa od 7%: 820 dolara mesečno
  •  Zarada 9% godišnje stope prinosa: 546 dolara mesečno

Ako počnete sa 40

  •  Zarađivati 5% godišnje stope prinosa: 1.679 dolara mesečno
  •  Zarada sa godišnjom stopom prinosa od 7%: 1.234 dolara mesečno
  •  Zarada 9% godišnje stope prinosa: 892 dolara mesečno

Kao što kalkulacije pokazuju, što pre počnete da štedite za penziju, manje novca morate da odvojite svakog meseca.

.

Foto: sasirin pamai / Panthermedia / Profimedia / Profimedia

.

Dobra vest je da čak i ako niste u mogućnosti da počnete da izdvajate sredstva za penziju dok ne navršite 40 godina, i dalje biste mogli da se povučete sa milion dolara ako značajno povećate svoje mesečne doprinose.

Preuzimanje kontrole nad vašom penzionom štednjom

Upamtite, iako postizanje ukupnog cilja penzione štednje može biti od pomoći tokom procesa planiranja, broj koji vidite na vašem računu može da se promeni u zavisnosti od faktora koji su van vaše kontrole, kao što su padovi ili usponi na berzi.

Zato bi trebalo da se usredsredite na ono što možete da kontrolišete, kao što je procenat vašeg godišnjeg prihoda koji dosledno doprinosite svojim investicionim računima za penziju, takođe poznat kao stopa štednje.

Novčanik

Foto: Miomir jakovljević / Ringier

Novčanik

Generalno, ciljajte na stopu uštede od 15%, prema “Fideliti Investment”, jednom od najvećih 401 (k) provajdera u zemlji.

Ako ste u 30-im ili 40-im godinama i još uvek nemate ništa odloženo, verovatno ćete morati da značajno povećate stopu doprinosa da biste nadoknadili zaostatak, kaže En Lester, stručnjak za penzionisanje i autor knjige „Vaš najbolji finansijski život: uštedite Pametno sada za budućnost koju želite.”

Ne znate koliko će vam trebati za penziju? Niste sami. Skoro četvrtina radnika je u tom kampu, prema istraživanju Bankrate-a.

(Izvor: CNBC Make It)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com