Iznenađujuće saopštenje o smanjenju proizvodnje ove nedelje od strane Saudijske Arabije i nekoliko drugih proizvođača nafte OPEK+ komplikuje misiju Federalnih rezervi da ohladi ekonomiju i može da pogorša inflaciju u Sjedinjenim Državama, kažu ekonomisti.
Cene energije širom sveta porasle su prošle godine kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, podstičući globalnu inflaciju baš u trenutku kada su glavne svetske ekonomije počele da se obnavljaju nakon pandemije.
Blic preporučuje
Od tada je pad cena energenata pomogao da se ohladi inflacija u SAD, koja je pala sa 40-godišnjeg vrhunca od 9,1 odsto u junu na 6 odsto u februaru, iz godine u godinu, prema Indeksu potrošačkih cena.
Cene energije, koje čine oko 7,5 odsto ukupnog indeksa, porasle su za 5 odsto u februaru u odnosu na isti mesec pre godinu dana, znatno ispod rasta od 41,3 odsto prošlog juna, prema Zavodu za statistiku rada.
Sada, sa ponovnim rastom cena nafte, glavna inflacija bi mogla ostati povišena duže ili čak rasti. A Amerikanci već plaćaju više na pumpi – nacionalni prosek po galonu iznosio je 3,55 dolara u četvrtak, prema AAA, u odnosu na 3,40 dolara pre mesec dana.
Čak bi to moglo uticati na baznu inflaciju
Dok zvaničnici Fed-a razmatraju više ekonomskih metrika kako bi informisali o donošenju odluka, jedna od njihovih glavnih tačaka fokusa je bazna inflacija, koja uklanja nestabilne cene hrane i energije. Međutim, više cene nafte mogu na kraju podići osnovne cene ako ostanu povišene dovoljno dugo.
„Fed vidi odluke OPEK-a kao uglavnom geopolitičke, ali one mogu da utiču na proizvodnju robe i transport drugih artikala, tako da te veće cene nafte mogu da prokrvare u tu osnovnu komponentu, na koju se Fed obično fokusira malo više u smislu postavljanja politike“, rekla je Sara Haus, viši ekonomista u Vells Fargo, za CNN.
Plastična smola, na primer, je derivat sirove nafte koji se koristi za kreiranje svakodnevnih predmeta kao što su boce, žice i odeća. Cena avionskog goriva u velikoj meri utiče na cene avionskih karata.
Potrošačka potrošnja igra ključnu ulogu
Veći troškovi energije ublažavaju ukupnu potražnju opterećujući raspoloženje potrošača i potrošnju potrošača, koji su bili iznenađujuće jaki na početku godine, ali su nedavno počeli da se hlade.
Sentiment potrošača koji je pratio Univerzitet u Mičigenu pao je na najnižu tačku u istoriji prošlog juna kada su cene gasa dostigle 5 dolara po galonu. Od tada se poboljšao sa padom cena benzina.
„Cene energije su veoma moćan faktor u očekivanjima ljudi od inflacije, ali trenutno oni još nemaju toliko uticaja na psihologiju potrošača“, rekao je Carl Tannenbaum, glavni ekonomista Northern Trust Corporation.
„Ako je cena galona običnog benzina iznad 4 dolara, onda je to druga priča“, rekao je on.
Ali slabija potrošnja potrošača mogla bi da predstavlja mešavinu u pogledu inflacije, rekao je Džon Lir, glavni ekonomista kompanije za analizu podataka “Morning Consult”. Iako može smanjiti inflatorni pritisak za preduzeća koja pružaju usluge, to takođe može povećati izglede da Sjedinjene Države uđu u recesiju.
„Ako potrošači izdvajaju veći deo svog novčanika za troškove energije, to će ograničiti njihovu sposobnost da troše novac negde drugde, tako da biste na realnoj osnovi videli da se potražnja smanjuje na taj način“, rekao je Leer.
Na kraju, volatilnost cena nafte znači da ih je previše teško pratiti, rekao je Džejms Bulard, predsednik Banke federalnih rezervi Sent Luisa, u intervjuu za Blumberg. Međutim, on je priznao eventualni uticaj viših cena.
„Nešto od toga bi moglo da doprinese inflaciji i da nam malo oteža posao“, rekao je on.
(Izvor: CNN)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.