субота, 11.11.2023, 20:00 -> 20:46
Извор: РТС
Аутор: Данијела Коцић
У лесковачкој општој болници почео је да ради нови, најсавременији мамограф 3Д технологије, вредан 35 милиона динара. Само у једном дану прегледано је 30 жена. Мамографија је кључна за рано откривање карцинома дојке.
Превентивни мамографски преглед пре 18 година био је спасоносан за Лесковчанку Катарину Рајковић. Откривен јој је карцином дојке у раном стадијуму и одмах хирушки одстрањен.
“Осамнаест година живим као да ми апсолутно ништа није. Просто се некад заборавим да сам оперисана. Зато много вреди и апелујем женама да слободно оду на превентивне прегледе,” каже Катарина Рајковић из Лесковца.
Уместо старог, аналогног мамографа који је престао да ради пре три и по године, у лесковачкој општој болници у функцији је нови, дигитални апарат 3Д технологије. Са њим се сада ради више, брже и боље. Пре подне дијагностички а по подне превентивни мамографски прегледи за жене од 45 до 69 година.
“Предност је негде око 65 посто већа, односно сензитивност код откривања најмањих промена односно микрокалцификата који су у ствари главни параметар за рано откривање рака дојке. Значи, биће прецизнија дијагностика и за 20 одсто мање зрачење,” напоменуо је начелник радиолошке службе Општа болница Лесковац Миодраг Јанковић.
Од карцинома дојке у Србији годишње оболи око 4.500 жена, а умре 1.700. Још 18 здравствених установа широм Србије добиће најсавременији мамограф.
“На овај начин не само да ћемо смањити листе чекања, урадити превенцију већ ћемо на тај начин открити промену у самом почетку када је могуће излечење. Дакле, драстичне промене не само за грађанке Лесковца већ и за све жене у Србији. Ја нећу говорити о проценту оболевања јер једна мајка, једна сестра, једна ћерка је сто посто за породицу,” каже директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић.
У Лесковац стиже и магнетна резонанца до краја године. До тада ће бити комплетно реновирано лево болничко крило. Још годину дана је потребно за реконструкцију десне стране и изградњу новог ургентног центра.
“Србија, самим тим и Лесковац, биће у кругу оних земаља које бацају акценат на превентиву, да ће наши пацијенти имати боље услове за квалитетније лечење у овој нашој болници, квалитетнију опрему за дијагностику и имаћемо младе стручне кадрове,” рекао је директор Опште болнице Лесковац Небојша Димитријевић.
Са око пет милијарди динара, колико улаже држава, реконструкција и опремање лесковачке опште болнице биће завршени до јануара 2025.године.