Nakon hapšenja generalnog direktora Telegram doneo novu odluku: Menjaju pravila poslovanja

Biznis Vesti

Nakon hapšenja generalnog direktora Telegram doneo novu odluku: Menjaju pravila poslovanja

Platforma za razmenu poruka Telegram čini neke nove ustupke oko bezbednosti i privatnosti korisnika nakon hapšenja njenog osnivača i izvršnog direktora Pavela Durova u Francuskoj prošlog meseca.

Telegram

Foto: SASCHA STEINBACH ILLUSTRATION / EPA;

Telegram

Durova su uhapsili i intervjuisali francuski tužioci zbog sumnje na kriminalnu aktivnost na platformi, uključujući transakcije bandi i trgovinu ljudima, kao i navodni propust kompanije da preda podatke u vezi sa istragom. Kasnije je pušten iz policijskog pritvora uz kauciju od 5,56 miliona dolara kako se istraga odvija.

Blic preporučuje

Istraga je pokrenula debatu o slobodi govora i kriminalnim aktivnostima na mreži, ali zabrinutost vlasti nije bila iznenađenje. Aplikacija — koja je prikupila više od 950 miliona korisnika, velikim delom zahvaljujući tehnologiji šifrovanja i obećanjima o privatnosti korisnika — godinama je kritikovana zbog svoje popularnosti među neprijatnim internet likovima i kriminalcima, uključujući trgovce drogom, perače novca i ekstremiste, uključujući Beli suprematisti i terorističke grupe kao što je ISIS.

Nakon hapšenja, Telegram je rekao da Durov „nema šta da krije“ i da je „apsurdno tvrditi da je platforma ili njen vlasnik odgovorni za zloupotrebu te platforme“. Dve nedelje nakon hapšenja, Durov je priznao da je „naglo povećanje“ korisnika aplikacije izazvalo sve veće bolove koji su kriminalcima olakšali zloupotrebu platforme.

Sada Telegram pravi neke promene u nastojanju da smanji kriminalne aktivnosti na platformi, rekao je Durov u ponedeljak u objavi u aplikaciji. Glavni među njima: Telegram je ažurirao svoje uslove korišćenja usluge i politiku privatnosti kako bi primetio da će vlastima predati IP adrese i brojeve telefona korisnika koji krše pravila kao odgovor na „važeće pravne zahteve“. Platforma kaže da će otkriti sve korisničke podatke koji se dele sa zvaničnicima za sprovođenje zakona u kvartalnim izveštajima o transparentnosti.

„Pretraga na Telegramu je moćnija nego u drugim aplikacijama za razmenu poruka jer omogućava korisnicima da pronađu javne kanale i botove“, napisao je Durov. „Nažalost, ovu funkciju su zloupotrebili ljudi koji su prekršili naše Uslove korišćenja usluge da bi prodali ilegalnu robu.“

On je dodao da je tim moderatora uz pomoć veštačke inteligencije identifikovao i uklonio „problematični sadržaj“ iz funkcije javne pretrage. „Ako i dalje uspete da pronađete nešto nebezbedno ili nezakonito u pretrazi Telegrama, prijavite nam to putem @SearchReport“, napisao je Durov.

Telegram nije odmah odgovorio na zahtev CNN-a za komentar o tome koliko je sadržaja uklonjeno i da li su neki kanali ili nalozi zbog toga zabranjeni.

„Pretraga Telegrama je namenjena pronalaženju prijatelja i otkrivanju vesti, a ne promovisanju ilegalne robe“, rekao je Durov.

Iako promene mogu značiti manje kriminalnih aktivnosti na javnim površinama platforme, neće nužno ugasiti nezakonitu upotrebu privatnih, end-to-end šifrovanih ćaskanja, gde Telegram kaže da „nema načina da dešifruje stvarne informacije“ iz razgovora.

Nejasno je kako će potez deljenja nekih korisničkih podataka sa organima za sprovođenje zakona uticati na tekuću istragu u Francuskoj.

Telegram je saopštio da je ranije razbio neke sadržaje koji su kršili njegova pravila, uključujući ograničavanje pristupa nekoliko kanala povezanih sa ili kojima upravlja Hamas usred rata militantne grupe sa Izraelom. Takođe je uklonio pozive na nasilje nakon izveštaja da je aplikacija korišćena za organizovanje ekstremno desničarskih, antiimigrantskih nereda u Ujedinjenom Kraljevstvu.

(CNN)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com