Prema istraživanju NALED-a, srednje razvijenu e-upravu ima 57 gradova i opština, njih 60 niže razvijenu, a samo dve – Vranje i Niš – više razvijenu, dok niko nema visoko razvijenu e-upravu, navela je Ana Milovanović, menadžerka za regulatornu reformu u domenu digitalizacije u toj organizaciji.
Ona je za RTS kazala da očekuje bolje rezultate u narednom merenju, jer su lokalne samouprave dobile zadatak da prilagode centralizovane usluge koje je već razvila državna administracija.
Potrebno je da sve lokalne samouprave prilagode elektronske usluge koje su već razvijene svom okruženju i građanima, dodala je Milovanović.
Prema njenim rečima, digitalizacija smanjuje i troškove administracije. U tom pogledu posebno je istakla značaj portala eUprava za građane, kao i značaj digitalizacije za privredu.
Prema istraživanju NALED-a, gradovi i opštine do sad su digitalizovali 20% postupaka. Rezultati prvog, pilot merenja, novouspostavljenog Lokalnog indeksa eUprave, razvijenost eUprave na lokalu ocenjena je kao srednje razvijena sa 40% ispunjenosti kriterijuma tog indeksa. Kao najveći izazovi u Srbiji navedeni su finansijski, materijalni i ljudski kapaciteti.
Opširnije u audio-zapisu.