Oni navode da je tome doprineo rast broja internet prodajnih mesta koja prihvataju DinaCard platne kartice i u ovom trenutku 1.800 internet prodajnih mesta prihvata DinaCard kartice, dok se DinaCard kartice prihvataju na praktično svim POS terminalima i bankomatima u prihvatnoj mreži.
Narodna banke Srbije podseća građane da korišćenje nacionalne platne kartice donosi značajne pogodnosti, te da su prisutni u velikom broju razvijenih tržišta u svetu U Nemačkoj, Francuskoj, Danskoj, Španiji, Italiji, Norveškoj, Belgiji….
Oni podsećaju da je DinaCard platni sistem u saradnji sa Bankom Poštanskom štedionicom, UniCredit bankom i kompanijama NIS Petrol i Merkator Srbija omogućio korisnicima funkcionalnost koja im olakšava podizanje gotovog novca bez odlaska do bankomata ili šaltera banke.
“Reč je o servisu ‘Podigni dinare’, koji korisnicima omogućava niže troškove koje banke imaju prema nacionalnim kartičnim sistemima, u odnosu na internacionalne, dok sredstva naplaćena za usluge nacionalnim platnim karticama ostaju u zemlji i ne predstavljaju novčani odliv iz zemlje. Usluge su prilagođene lokalnim potrebama kao i obezbeđivanje nezavisnosti finansijskog sistema”, navode u NBS.
Na inicijativu Narodne banke Srbije da se korisnicima ponudi bezgotovinski platni instrument koji će, kako kažu, omogućiti da plaćaju na odloženo, u okviru svojih raspoloživih sredstava i bez potrebe da se dodatno zadužuju u banci korišćenjem kredita, omogućeno je plaćanje na rate DinaCard debitnim karticama, napominju iz NBS.
“Kako su troškovi za procesuiranje transakcija u DinaCard sistemu daleko niži u poređenju s internacionalnim kartičnim sistemima, kod plaćanja DinaCard karticom na odloženo ili na rate, trgovci plaćaju značajno nižu trgovačku naknadu u odnosu na slične proizvode kartica inostranih kartičnih sistema, što ovu karticu čini prvim izborom kod trgovaca i za ovu vrstu plaćanja. U 2022. godini promet korišćenjem ovog platnog instrumenta povećan je za 32 odsto u odnosu na 2021. godinu”, navode iz NBS.