“Vitsche” je pozvao na protest protiv “Mondeleza” u Berlinu u nedelju i kaže da želi pozvati na bojkot kompanije “Milka”.
Ukrajinska vladina Nacionalna agencija za sprječavanje korupcije (NACP) dodala je “Milkinu” matičnu kompaniju “Mondelez” na svoj popis “međunarodnih sponzora rata” prošlog maja. Prehrambena grupa “Mondelez”, čije je međunarodno sedište u Čikagu, poseduje robne marke kao što su Oreo, Toblerone i Ritz.
Blic preporučuje
Na upit RND-a o ruskom poslovanju, nemački ogranak u Bremenu pozvao se na izjavu “Mondelez Internationala” iz juna. U njemu je kompanija rekla da osuđuje “brutalnu agresiju” na Ukrajinu. “Mondelez” nastavlja nuditi pristupačne, dugotrajne proizvode u Rusiji “koji su osnovni proizvod za prosečnog građanina”. Grupa tvrdi, između ostalog, da bi prestanak poslovanja u Rusiji “takođe stvorio veliku neizvesnost za naših oko 3.000 kolega i više od 10.000 poljoprivrednika koji zavise od nas”. Međutim, aktivnosti u Rusiji su smanjene i nastaviće se.
Novinska agencija “Rojters”, međutim, izvestila je, pozivajući se na carinske podatke, da je “Mondelez” od apila 2022. do marta ove godine povećao isporuke čokolade “Milka” u Rusiju za više od 130 odsto – s 9,7 miliona kilograma u prethodnih dvanaest meseci na 22,4 miliona kilograma. Prema proračunima ukrajinske Kijevske škole ekonomije (KSE), “Mondelez” je 2022. ostvario više od 1,46 milijardi dolara (oko 1,33 milijarde evra) prodaje u Rusiji i platio porez na dobit od 62 miliona dolara. NACP je kritikovao Rusiju što je taj novac, između ostalog, koristila za projektile “koje ubijaju ukrajinsku decu”.
Krajem prošlog meseca ukrajinski aktivisti protestovali su protiv “Mondelezovog” ruskog poslovanja u sedištu kompanije u Čikagu. U junu je bilo poziva na bojkot u Norveškoj i Švedskoj. Rojters je naknadno izvestio da je nekoliko kompanija naknadno najavilo da će ukloniti “Mondelez” proizvode iz svoje ponude. “Vitsche” je prijavio protestni događaj na “Hackescher Marktu” u Berlinu za nedelju.
Nakon ruskog napada na Ukrajinu, brojne međunarodne korporacije napustile su Rusiju. Međutim, udruženje B4Ukraine, pozivajući se na podatke KSE-a, kritikuje da je 56 odsto zapadnih kompanija odlučilo ostati u Rusiji – uključujući i nemačke kompanije. Međunarodne kompanije ostvarile su ukupno oko 214 milijardi dolara prodaje od svog poslovanja u Rusiji 2022. godine. Ostvarili su dobit od 14,1 milijardu dolara, a ruskoj su državi platili 3,5 milijardi dolara.
B4 Ukrajina je međunarodna koalicija organizacija civilnog društva čiji je cilj blokiranje pristupa Rusiji ekonomskim resursima zbog rata u Ukrajini.
(Izvor: Fenix-magazin/MD/)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi nove i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.