понедељак, 04.11.2024, 20:15 -> 20:29
Извор: РТС
Иван Милић, неурохирург Клиничког центра Србије, каже за РТС да на његовом одељењу нема листе чекања, јер хируршка клиника ради оперативни третман и пре подне и поподне и увече, без обзира на број сала које има.
Готово 69.000 грађана Србије чека на неку медицинску процедуру или операцију. Најдуже се чека на уградњу кука и колена, и операцију катаракте.
Смањење листа чекања је једно од приоритета Министарства здравља. Зашто се на неке операције чека годинама, а неке клинике уопште немају листе чекања?
Неурохирург Клиничког центра Србије Иван Милић рекао је у Београдској хроници да на његовом одељењу нема листе чекања, јер хируршка клиника има то наследство да без обзира на то колико сала има, ради оперативни третман и пре, подне и поподне и увече.
“Принцип је такав да док се програм не заврши, сале се не затварају, бар две, тако да нема листе чекања, можда за неке мање интервенције, недељу, две и то је максимално”, наводи Милић и напомиње да је тако и сада, када је у току реконструкција.
Највећи број клиника у два, пола, три затвара операционе сале и ту се завршава њихов оперативни програм, наводи Милић, али напомиње да је то ствар организације сваке клинике засебно.
Што се тиче приватне праксе, Милић примећује да она јесте направила неку експанзију у последње време, али да није доминантни кривац за стварање листи чекања.
“Није приватна пракса крива за листе чекања. То је повећани прилив и евентуално можда недовољно добра организација самих установа у смислу да могу да повећају количину програма”, сматра Милић.