Ekonomisti ocenjuju da će to doprineti povećanju konkurentnosti na tržištu Zapadnog Balkana, odnosno među zemljama članicama tog Sporazuma, ali i u odnosu na tržište Evropske unije.
Za 15 godina postojanja CEFTA sporazuma obim međusobne trgovine povećan je od 74 do 127 odsto, a proširen je i opus pitanja kojima su se članice Sporazuma bavile, kao i da su postavljeni prioriteti za 2023. godinu ukazuje direktor sekretarijata CEFTA Emir Đikić.
Takođe, kako napominje, radi se na tzv. zelenim koridorima, te su prošle godine završene aktivnosti na harmonizaciji svih prelaza u okviru regiona i započete aktivnosti na zelenim koridorima sa Evropskom unijom.
Đikić dodaje da će se u narednom periodu raditi i na masovnijem korišćenju elektronske trgovine u okviru regionalnog tržišta.
Kada je reč o širenju CEFTE, prema njegovim rečima, ono je moguće samo u pogledu oblasti delovanja, odnosno tema oko kojih će se članice usaglašavati u uspostavljanju jedinstvenog tržišta. Naime, kako napominje, geografsko proširenje nije u planu, pošto je zajednički cilj da sve zemlje Zapadnog Balkana koje su sa Moldavijom članice ovog sporazuma uđu u Evropsku uniju, čime bi se CEFTA ugasila jer više ne bi bila potrebna.
Ceo razgovor sa direktorom sekretarijata CEFTE Emirom Đukićem, u audio zapisu: