“Program za suzbijanje sive ekonomije koji je Vlada Srbije usvojila 9. marta značajan je za sprovođenje mera koje imaju za cilj suzbijanje sive ekonomije u svim sektorima naše privrede, a posebno za posredovanje u prometu i zakupu nepokretnosti”, rekao je Đorđević Tanjugu.
Objašnjava da je Programom predviđeno da se u naredne dve godine pristupi rešavanju problema koji postoje sa radnim angažovanjem agenata u agencijama za nekretnine, tako da se ugovor o zastupanju, koji je nekada postojao u Zakonu o radu, vrati kao oblik fleksibilnog radnog angažovanja.
“Ovo je značajno zbog toga što su nekretnine kao delatnost takve da ljudi koji tu rade zarađuju proviziju, a ne platu, te im je potrebno omogućiti odgovarajuću formu ugovora”, smatra Đorđević.
Kaže da trenutno, agenta za prodaju nekretnina možete angažovati samo na osnovu ugovora o radu, što dovodi do toga da je jedan veliki deo te profesije u sivoj zoni, pošto agentu ne možete isplatiti proviziju na legalan način, već samo kao platu sa velikim doprinosima.
“Očekujemo da u naredne dve godine, pored izmene propisa, nadležne inspekcije poboljšaju rad na terenu i suzbiju negativne pojave koje postoje u ovoj oblasti”, naveo je Đorđević.
Dodaje da je od usvajanja Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti 2013. godine, siva ekonomija značajno smanjena i da je skoro iskorenjen rad nelegalnih posrednika bez registrovane firme, ali da je ostao značaja broj agenata.
Smanjenje obima poslovanja u sivoj zoni među registrovanom privredom sa sadašnjih 11,7 odsto na 10 odsto BDP-a do 2025. godine, jedan je od glavnih ciljeva novog Programa za suzbijanje sive ekonomije.
Program obuhvata 23 mere i gotovo 120 aktivnosti, podeljene u tri oblasti: jačanje kapaciteta inspekcijskih organa i prekršajnih sudova, dalje unapređenje efikasnosti Poreske uprave, kao i podsticaje za odgovornu privredu.
Strateški dokument predviđa i smanjenje broja radnika na crno za 20 odsto i povećanje broja novoosnovanih preduzetničkih radnji i firmi na više od 50.000 godišnje.