Država najavljuje „nultu toleranciju” na ugostitelje koji se na platformama poput „Bukinga” i „Er Bi-En-Bija”, ali i domaćim sajtovima oglašavaju i nude usluge smeštaja kao neregistrovani subjekti. To znači da nisu prijavljeni u Centralni informacioni sistem e-turista, odnosno da nemaju rešenje o kategorizaciji na koju ih obavezuje Zakon o ugostiteljstvu. Kako je za „Politiku” izjavio ministar turizma i omladine Husein Memić, u narednom periodu sve nadležne inspekcije će se baviti ovom problematikom, a uvode se i nove metode nadzora neregistrovanih objekata.
– Najverovatnije ćemo menjati i Zakon o oglašavanju koji će turističkoj inspekciji dati veće nadležnosti u kontrolama. Zahtevaćemo sastanak na najvišem nivou sa predstavnicima „Bukinga” i upoznaćemo ih sa našim zakonskim propisima. Ukoliko žele da rade u Srbiji, moraće da poštuju naše zakone. Dopis ćemo poslati i Evropskoj komisiji i upoznaćemo ih sa trenutnom situacijom i zakonskim okvirima u Srbiji – kaže ministar Memić.
Srbija bi uz sve najavljene akcije usmerene protiv velikog problema oglašavanja neregistrovanog smeštaja i sive ekonomije u ovoj oblasti mogla da reši problem „Bukinga” zajedno sa ostalim evropskim zemljama. Naime, i u Evropskoj uniji se godinama bore sa sličnim problemima, zbog čega su doneti propisi po kojima ova platforma do 2026. godine mora da uskladi poslovanje sa nacionalnim propisima u zemljama u kojima radi. Srbija nije deo Evropske unije, ali to ne znači da na isti način ne može da zabrani ovakvo, u najmanju ruku, bahato ponašanje jedne globalno prisutne kompanije koja u našoj zemlji inkasira stotine miliona evra prihoda, mimo državne kase.
– Ovo je poziv i za sve vlasnike privatnog smeštaja koji žele da se bave izdavanjem i ugostiteljstvom da se registruju kroz e-turistu i nastave normalno da rade. Ako je država privatnim licima omogućila da na ovaj način rade, da plaćaju paušalni porez i da ostanu van sistema PDV-a, pa šta je onda problem da se registruju i rade? Treba da ih podsetimo da su za takve prekršaje predviđene i kazne, ali i to da će u kontrolama koje sleduju biti uključene i druge inspekcije, pa i kazne mogu da budu veće – kaže ministar turizma.
Zabrinjavajući je podatak da država praktično ne zna broj neregistrovanih objekata za smeštaj koji se oglašavaju u Srbiji. Reč je o stotinama hiljada apartmana, kuća, soba koje su na raspolaganju. Na primer, na Zlatiboru je na raspolaganju 27.000 kreveta, od čega je manje od 20 odsto registrovanih, a svi ostali u sivoj zoni. U Beogradu i drugim većim gradovima taj problem je još mnogo veći. Smatra se da u svakoj stambenoj zgradi ima po nekoliko stanova koji se izdaju na dan. U pojedinim delovima glavnog grada čitave zgrade su pretvorene u privatne hotele sa recepcijom, ali je u stvari reč o neregistrovanom smeštaju.
– To je veliki i bezbednosni problem, jer mi na ovaj način ne znamo ko boravi u tim stanovima, šo je takođe problem – dodaje Memić.
On kaže da Srbija svake godine beleži veći devizni priliv od turizma i da država ne može da dozvoli da se problem sive ekonomije, izdavanja smeštaja na crno nastavi. Da podsetimo da su se prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali i ministar turizma i omladine Husein Memić na sastanku koji je održan ove nedelje saglasili da je neophodno hitno uvođenje reda u oblasti oglašavanja neregistrovanog smeštaja na onlajn platformama kao što su „Buking” i „Er Bi-En-Bi”.
U zajedničkom saopštenju oni su istakli da će vlada zatražiti hitan sastanak najpre sa predstavnicima „Bukinga”, koji je kod nas najzastupljeniji, kako bi poslovali u skladu sa važećim propisima Srbije. Oni su dodali da je ovakvo usklađivanje neophodno radi zaštite korisnika usluga, očuvanja kvaliteta ponude i stvaranja jednakih i fer uslova na tržištu, na kome će svi ugostitelji postupati u skladu sa pravilima.
Kako su rekli, nije cilj ograničavanje rada platforme koja ima značajnu ulogu u omogućavanju rezervacija smeštaja u Srbiji od strane velikog broja turista, već da osigura da platforma, kao i ugostitelji, posluju u skladu sa važećim propisima naše zemlje.