Обележена годишњица ослобођења Новог Сада у Другом светском рату

понедељак, 23.10.2023,  20:00 -> 20:01

Извор: РТС

Аутор: Милан Срдић

Нови Сад обележава 79 година од ослобођења у Другом светском рату. Истакнутим појединцима и институцијама – додељена су и престижна градска признања – “Октобарска награда” и “Новембарска повеља”.

Након три и по године окупације, јединице Народноослободилачке војске, заједно са војницима Црвене армије умарширали су у Нови Сад. Након масовних злочина мађарских фашиста и усташа и протеривања, број становника је преполовљен, а град ослобођење дочекује разорен и без мостова.

Милован Вујић, председник СУБНОР-а Новог Сада каже да је између двадесет и двадесет пет хиљада Нови осађана изгубило живот, а Европа преко 50 милиона становника.

“Из тих разлога треба да се боримо да чувамо традиције НОБ-а и да то поручимо нашим потомцима”, истиче Вујић.

На спомен гробљу, венце су положили представници града, СУБНОР-а, Војске Србије и Организације резервних војних старешина.

“Када гледамо са ове тачке гледишта и поређење, после 79 година, за оно за шта су се људи борили и неки изгубили животе, то је да данас живимо у модерном граду, који расте и развија се”, рекао је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.

“Октобарска награда”, додељена је секретару Црвеног крста, Драгану Лазићу, бившој директорки Гимназије “Исидора Секулић” Ружици Вукобратовић и Новосадском сајаму.

“Исконска потреба човека је да ствара, да тако покуша да потврди себе, а да потврди средину, односно град у коме живи”, наглашава Драган Лазић.

“Ја сам проширила школу за осам одељења. Када сам ступила на дужност директора имали смо 24, сада имамо 32 одељења“, каже Ружица Вукобратовић.

“Новембарска повеља”, која се додељује у знак сећања на ослобођење у Првом светском рату и присаједињења Војводине Србији, додељена је свештенику Бранку Ћурчину, књижевнику Ненаду Шапоњи и Основној школи “Вук Караџић”.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com