Od novembra nova pravila za ulazak u države EU …

Sistem ulaska i izlaska (EES) iz 30 zemalja Evropske unije za putnike kojima nije potrebna viza počinje da se primenjuje 10. novembra. Iako je usvojen još 2017. godine posle više odlaganja, EES počinje tek sada da se koristi i odnosi se na putnike koji planiraju kraći boravak, najduže 90 dana unutar šest meseci.

Iz Evropske unije poručuju da će ovaj sistem provere putnika poboljšati bezbednost u EU, ali putnike više zanima koliko će to u budućnosti komplikovati putovanja i koliko će procedure provere trajati. Sistem je, kako se navodi u obrazloženju, zasnovan na strogoj digitalnoj kontroli granica, bez obzira na način putovanja, a pri ulasku u 30 evropskih zemalja registrovaće se ime putnika, tip pasoša, biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografija lica, kao i datumi i mesta ulaska i izlaska.

Dobro je to što će formular koji se jednom popuni važiti tri godine, s tim što će putnik biti proveravan svaki put kada prelazi granicu. Ranije je to bilo pečatiranje pasoša, a sada samo provera podataka kroz sistem, tako što prilikom predaje ličnog dokumenta sistem spaja aplikaciju sa podacima iz pasoša. Stručnjaci kažu da je procedura jednostavna, a aplikacija preko koje će se popunjavati podaci počinje da radi 6. oktobra. Putnicima se za sada ne izdaje nikakav dokument, suština je samo evidentiranje putnika kome tokom ove procedure ne može da se zabrani ulazak u EU.

Sistem EES je u stvari prvi korak ka uvođenju drugog, Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji će podrazumevati da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim sa EU moraju preko interneta da apliciraju za dozvolu za ulazak koja će ih koštati sedam evra. Sredinom sledeće godine, kada počinje njegova primena, državljani više od 60 zemalja među kojima je i Srbija moraće da prođu ovu proceduru.

Pri prvom popunjavanju prijave putnik će unositi lične podatke, imejl i broj telefona, kao i pojedinosti iz ličnog dokumenta. U ponuđenim formularima popunjavaće se i drugi podaci poput zaposlenja, detalja boravka u EU, ali i informacije o eventualnom kažnjavanju, proterivanju iz neke zemlje…

Ova „viza” koštaće sedam evra, a neće je plaćati mlađi od 18 i stariji od 70 godina. Važno je znati i to da ne postoji mogućnost grupne dozvole, dakle za ETIAS će morati da konkuriše svaki član jedne porodice koja putuje zajedno.

Kako je navedeno na sajtu Evropske komisije, vlasnici pasoša zemalja koje nisu članice EU moraju da apliciraju preko interneta za ovu dozvolu kako bi proveli isti period unutar granica bloka, dok će za duže boravke morati da zatraže vizu. Taj dokument proveravaće granična policija na svakom ulasku u 30 zemalja Evrope u kojima će važiti.

Gde će se primenjivati

Primenjivaće se za putovanja u Austriju, Belgiju, Bugarsku, Hrvatsku, Češku, Dansku, Estoniju, Finsku, Francusku, Nemačku, Grčku, Mađarsku, Island, Italiju, Letoniju, Lihtenštajn, Litvaniju, Luksemburg, Maltu, Holandiju, Norvešku, Poljsku, Portugal, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju, Španiju, Švedsku i Švajcarsku. ETIAS će važiti tri godine, i u tom periodu biće omogućen neograničen broj poseta ovim zemljama. Navedeno je i da će biti povezan sa pasošem putnika, pa je sa istekom putnog dokumenta potrebno aplicirati za novu dozvolu. Iako iz EU nije potvrđen tačan datum uvođenja ove novine, na sajtu se navodi da bi trebalo da počne „u prvoj polovini 2025. godine”. Navodno, u prvih šest meseci posle uvođenja neće biti obavezan, ali se preporučuje putnicima da podnesu zahtev za ovu dozvolu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com