Od 1. oktobra 2024. važe nova pravila za plaćanje računa za struju, gas i grejanje za određenu grupu građana
Status energetski ugroženog kupca može se steći po osnovu prihoda i zdravstvenog stanja člana domaćinstva, kao i broja članova i kvadrature stambenog prostora
- Nada Matić Novinarka Blic Biznisa
Od 1. oktobra 2024. važe nova pravila za plaćanje računa za struju, gas i grejanje za određenu grupu građana. Naime, Vlada Srbije je donela novi pravilnik kojim se utvrđuju usklađeni iznosi mesečnih prihoda domaćinstava koji omogućavaju sticanje statusa energetskog ugroženog kupca.
Novi pravilnik je zamenio prethodnu regulativu iz maja tekuće godine i definisan je na osnovu promena indeksa potrošačkih cena u prethodnih šest meseci i podataka Republičkog zavoda za statistiku. Krajnji cilj je da što veći broj građana dobije neophodne energetske olakšice.
Blic preporučuje
Prema zvaničnoj definiciji, energetski ugrožen kupac je onaj koji živi u jednom stanu i ne poseduje nijednu stambenu jedinicu osim one u kojoj živi.
Nova pravila za energetski ugrožene kupce
Prema pravilniku, domaćinstva sa jednim članom koja imaju prihod do 24.211 dinara mogu ostvariti ovaj status. Za domaćinstva sa dva člana, granica je postavljena na 38.373 dinara, dok domaćinstva sa tri člana ne smeju imati prihod veći od 52.535 dinara.
Maksimalni mesečni prihodi za četiri člana iznose 66.697 dinara, a za pet članova 80.859 dinara.
Za domaćinstva sa šest članova, prihod ne sme preći 95.021 dinar, dok se za svaku dodatnu osobu iznos povećava za 14.162 dinara.
Foto: Predrag Dedijer / Ringier
Ko ima pravo na status energetski ugroženog kupca?
Energetski ugroženi kupac električne energije ili prirodnog gasa je kupac iz kategorije domaćinstvo (samačko ili višečlano), koje živi u jednoj stambenoj jedinici sa jednim mernim mestom na kome se meri potrošnja električne energije ili prirodnog gasa, koje troši maksimalnu količinu električne energije ili prirodnog gasa u skladu sa odredbama ove uredbe, pod uslovima propisanim zakonom kojim se uređuje energetika.
Status energetski ugroženog kupca može se steći zbog zdravstvenog stanja člana domaćinstva.
Domaćinstvom u smislu ove uredbe smatra se lice koje živi samo i nije član drugog domaćinstva, kao i domaćinstvo sastavljeno od više lica, članova porodičnog domaćinstva, koja žive u jednoj stambenoj jedinici i zajednički troše svoje prihode za podmirivanje osnovnih životnih potreba.
Foto: Aleksandar Dimitrijević / Ringier
Površina stambenog prostora
Granica za jednočlano domaćinstvo je 40 kvadrata, za dvočlano do 58, za tročlano do 66, za četvoročlano do 74, za petočlano do 87 i za ono koje broji šest ili više članova do 96 kvadrata.
Seosko domaćinstvo može imati u svojini jednu stambenu jedinicu i stiče status energetski ugroženog kupca bez obzira na površinu te stambene jedinice.
Domaćinstvo čiji su članovi ostvarili pravo na novčanu socijalnu pomoć, uvećanu novčanu socijalnu pomoć, dečji dodatak ili uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica stiče status
energetski ugroženog kupca po osnovu akta nadležnog organa o stečenom pravu.
Kako i gde podneti zahtev
Nadležni organ po službenoj dužnosti dostavlja organu jedinice lokalne samouprave nadležnom za poslove socijalne zaštite podatke iz službenih evidencija o licu koje je ostvarilo pravo, i to: jedinstveni matični broj građana, odnosno evidencijski broj stranca, ime i prezime, adresu prebivališta, odnosno boravišta lica, broj članova domaćinstva, kao i pravo koje je lice ostvarilo i rok važenja akta o sticanju tog prava.
Foto: Predrag Dedijer / Ringier
Kazne za nepoštovanje pravila
Za nepoštovanje zakona predviđene su i novčane kazne.
Od 80.000 do 150.000 dinara platiće kaznu za prekršaj odgovorno lice u organu jedinice lokalne samouprave ako rešenje o sticanju statusa energetski ugroženog kupca izda suprotno odredbama pravilnika. Takođe, i ukoliko pravila prekrši imalac statusa energetski ugroženog kupca, može dobiti novčanu kaznu od 5.000 do 10.000 dinara.
Promena plaćanja računa za struju od 1. novembra
Da podsetimo, Elektroprivreda Srbije (EPS) je od 1. novembra 2024. zatvarila 106 blagajni za naplatu računa za struju, a do 1. februara 2025. godine ostaće da radi još pet blagajni u gradovima gde su ostvareni i najveći prometi i najveći broj transakcija, a to su Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš i Kraljevo.
Foto: Predrag Dedijer / Ringier
Izvršni direktor “EPS Snabdevanja” Aleksandar Bjeličić za RTS je ranije rekao da je ova odluka bila očekivana pošto 13 odsto korisnika račune za struju plaća na šalterima Elektrodistribucije Srbije. Istakao je da je Banka Poštanska štedionica ponudila proviziju od 30 dinara građanima koji plaćaju na njihovim šalterima EPS-ove račune za sve iznose do 6.000 dinara.
Dodao je da će građani koji budu plaćali račune putem portala EPS-a dobiti popust od 30 dinara, pošto toliko iznosi provizija, što će biti na snazi do 31. oktobra sledeće godine, a već imaju i popust od pet odsto zbog elektronskog plaćanja.