Pauze u radu ajtijevcima nephodne – igraju bilijar ili idu u teretanu VIDEO

Nekada je bespoštedni rad do granica psihofizičkih mogućnosti bio u trendu i smatran je ključnim uslovom uspeha u karijeri.

Izvor: B92,TV Prva

Ilustracija: Depositphotos/AndrewLozovyi

Ilustracija: Depositphotos/AndrewLozovyi

Istraživanja su međutim pokazala da iscrpljujući rad bez odmora šteti i zaposlenima i poslodavcima.

Ispostavilo se da usporavanje, manje rada i odvajanje vremena za odmor mogu pomoći zaposlenima da budu uspešniji i produktivniji na poslu.

“Ako se bavimo nekim kreativnim radom ili multitaskingom, sve nas to iscrpljuje i svaki taj odmor od desetak minuta nam pomaže da sačuvamo mentalne kapacitete. Pomaže nam da sačuvamo i motivaciju za poslom i da ne dođe do opterećenja ili sagorevanja ili burnauta”, kaže za TV Prva Filip Milenović, psiholog.

Većina poslodavaca je prihvatila pravilo da je zadovoljan radnik – produktivan radnik i trudi se da zaposlenima omogući više odmora nego što to propisuje Zakon o radu.

“Što se tiče zakonskog dela, predviđena je pauza od najmanje 30 minuta ukoliko neko radi 8 sati, s tim što i u takvim situacijama se dosta poslodavaca ukoliko priroda posla dozvoljava ne pridržavaju striktno toga. Mislim sigurno niko neće gledati koliko puta je neko otišao u tolaet, koliko cigareta je zapalio”, kaže Jelena Jeftović iz Unije poslodavaca Srbije.

Kreativni poslovi poput onih u IT sektoru ili kancelarijski poslovi skopčani sa dugim sedenjem pred ekranom kompjutera dovode do zamora i mentalne blokade.

“Upravo u tim situacijama je dobro da napravimo pauzu, da radimo nešto što nema veze sa tim poslom. Najbolje je da to bude neka fizička aktivnost ili da nešto spremimo da jedemo ili da porazgovaramo sa kolegama sa porodicom i prijateljima i da ne razmišljamo to vreme o poslu i to će nam pomoći da posle tih 10 minuta povratimo koncentraciju”, kaže Milenović.

“Iz tog razloga su na takvim poslovima pauze i češće i možda se ljudima čini da ti ajtijevci te igraju bilijar te imaju teretanu, ali u svakom slučaju jako je naporno ono što rade i zbog njihovog psihičkog i fizičkog zdravlja nekako poslodavci u tom sektoru možda malo više izlaze u susret zaposlenima po pitanju čestih pauza”, objašnjava Jeftovićeva.

Zakon o radu propisuje pauzu od 30 minuta za zaposlene sa radnim vremenom između 6 i 8 sati. Za 4 do 6 sati radnog vremena obavezna pauza je 15 minuta. Za preko 10 sati rada obavezna pauza je preko 45 minuta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com