Plaćaju potrošače da troše struju?

Tekst objavljen: 02.10.2024 16:00        

Cene električne energije u južnoj Evropi su i do pet puta više od onih u skandinavskim zemljama i skoro duplo u poređenju sa srednjom i zapadnom Evropom, pokazzuje analiza Eurelektrika, koju je objavio atinski list Ekatimerini

Plaćaju potrošače da troše struju?

Evropsko udruženje industrije električne energije velike razlike u cenama pripisuje smanjenju prekograničnih tokova energije.

Prema njegovoj analizi, cene električne energije su se do aprila približile nivoima pre krize. Međutim, one su porasle tokom leta zbog povećane potražnje, rasta cena prirodnog gasa i smanjenih prekograničnih tokova energije. Ovi faktori su doveli do velikih razlika u cenama u celoj EU, pri čemu su u skandinavskim zemljama u proseku ispod 20 evra po megavatsatu, u Centralnoj i Zapadnoj Evropi između 60-80 evra i u Južnoj i Istočnoj Evropi prelaze 100 eura po MWh.

S druge strane iz Londona, stiže vest da su evropske cene električne energije pale ispod nule za rekordni broj sati ove godine, jer brzi razvoj solarne i vetrogeneracije nadmašuje sposobnost kontinenta da se nosi sa viškom snabdevanja, navodi Fajnenšel Tajms.

Cene struje pale su u negativnu teritoriju širom kontinenta tokom prvih osam meseci ove godine, prema konsultantskoj kući ICIS, pri čemu su cene u nekim slučajevima pale u minus od preko 20 evra po megavat satu. Cene električne energije mogu biti vrlo promenjive i osetljive na nagle promene u potražnji ili ponudi, što znači da se povremeno potrošačima može platiti da troše električnu energiju, prenosi bilten Agencije za energetiku Srbije.

Iako je koristan za potrošače koji su u mogućnosti da iskoriste prednosti, ovaj fenomen istovremeno preti da ugrozi održivost evropskih projekata obnovljive energije, koji su ključni za postizanje nultih ciljeva. U proteklih pet godina, ukupan kapacitet evropskih solarnih farmi se više nego udvostručio sa 127 gigavatčasova na 301 GW, dok se kapacitet vetra popeo sa 188 GW na 279 GW, prema energetskoj analitičkokonsultantskoj firmi Ember.

Rast je pomogao u smanjenju oslanjanja na fosilna goriva i smanjenju emisija, međutim, baterije i druge opcije skladištenja ili fleksibilnosti nisu se tako brzo razvile, što znači da postoji sve više perioda u kojima generatori zapravo plaćaju potrošačima da potroše višak električne energije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com