Pokrenut postupak zbog povrede konkurencije (AUDIO)

ekonomija, profit, berza, banka, kredit, zaduzivanje, analiza, rast, trgovina, trgovanje, kapital, budzet, mere, analiza, kredit, porez, troskovi, novac, dug, dugovanje, finansije, oporezivanje, euro, dolar, dinar, pixabay

Komisija je zaključila da je porast cena u maloprodaji bio skoro duplo veći od inflatornih pritisaka. Predsednik Udruženja Prosperitet Radomir Ćirilović za Radio Novi Sad kaže da ovo nije prvi put da se u Srbiji vodi postupak zbog povrede konkurencije.

Pravnica Udruženja za zaštitu potrošača Gorana Sredanović ukazuje da, pored potrošača, veliku štetu od zaključenja restriktivnih dogovora ima i “mala privreda” zato što se često trgovci pojavljuju kao proizvođači i kao uvoznici.

I proizvođači i prerađivači utiču na visinu cena, zbog čega bi i oni takođe trebalo da budu predmet pažnje Komisije za zaštitu konkurencije, smatra profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Stojković.

Iz udruženja potrošača poručuju da je zdrava konkurencija na tržištu prvenstveno u interesu potrošača. Dejan Gavrilović iz udruženja Efektiva kaže da su četiri trgovinska lanca, čije poslovanje ispituje tužilaštvo zbog sumnje da su dogovarali cene, imali različite uslove nabavke proizvoda, a da su krajnju cenu dovodili u ravan i time obesmislili konkurenciju.

Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije napominje da kod nas nedostaju veliki trgovinski lanci koji postoje u zemljama u okruženju, a što bi doprinelo zdravijoj konkurenciji.

Iz udruženja za zaštitu potrošača navode da je pet najvećih trgovinskih lanaca u Srbiji prošle godine ostvarilo više od 100 miliona evra čistog profita. Napominju i da je u odnosu na pre sedam godina taj profit porastao pet puta, što takođe tumače ka signal koji upućuje na povredu konkurencije.

Detaljnije u audio-zapisu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com