Kancelar Olaf Šolc, koji je najavio glasanje o poverenju u januaru, nakon čega će verovatno usediti prevremeni izbori u martu, nastojaće da smire svoje evropske partnere na samitu u Budimpešti.
Blic preporučuje
Šolc je kasno u sredu rekao da će se obratiti čelniku konzervativne opozicije Friedrichu Merzu, koji vodi u anketama, za podršku u donošenju ključnih zakona o ekonomiju i obrani.
“Rani kraj koalicije ostavlja Nemačku pomalo bez kormila u vremenu koje bi moglo biti iznimno turbulentno odmah nakon što je Donald Trump pobedio na američkim izborima, napisao je analitičar banke Berenberg Holger Schmieding.
No Schmieding je rekao da bi prevremeni izbori i novo vođstvo početkom 2025. u konačnici mogli pomoći jer su se “stalna prepucavanja unutar sada već nepostojeće trostranačke koalicije pretvorila u veliku prepreku rastu”.
Šolc odlazi na samit EU-a u Budimpeštu u četvrtak kako bi razgovarao o višestrukim globalnim krizama, ponajviše o ratu Ukrajine s Rusijom i sukobu na Bliskom istoku, a sve je pod uticajem nadolazeće promene u Beloj kući.
Lideri EU se okupljaju na razgovorima čiji je domaćin mađarski premijer Viktor Orban, Trampov pristalica i jedan od glavnih skeptika EU u pogledu podrške Kijevu.
Posle višemesečnih ogorčenih sukoba, tročlana koalicija Šolcovih socijaldemokrata (SPD), Zelenih i slobodnih demokrata (FDP) koja se bave biznisom konačno se raspala u sredu uveče.
U šokantnom potezu, Šolc je smenio problematičnog ministra finansija Kristijana Lindnera, izbacivši FDP iz koalicije i ostavivši SPD i Zelene na vlasti u nesigurnoj manjinskoj vladi.
Nemački lider je rekao da će tražiti glasanje o poverenju do 15. januara kako bi poslanici mogli da odluče da li će raspisati prevremene izbore koji bi mogli da budu održani šest meseci ranije nego što je ranije bilo planirano za septembar.
Do tada će manjinska vlast moći da donosi neke zakone, od slučaja do slučaja, samo ako dobije podršku opozicije.
Obično umereni Šolc je u sredu uputio oštre reči za Lindnera, rekavši da između njih dvojice više nema “osnova za poverenje”.
On je ogorčeno napao smenjenog ministra finansija zbog „sitne političke taktike” i optužio ga za „potpuno neshvatljiv nivo egoizma”.
Foto: Shutterstock / Ringier
FDP, najmanja stranka u koaliciji, dugo je bila u sukobu sa SPD-om i Zelenima oko niza pitanja, pre svega oko toga kako rasporediti mali budžet i pokrenuti bolesnu nemačku ekonomiju.
Lindner je u više navrata koketirao sa raspadom nesrećne koalicije i upozoravao na „jesen odluka“ pošto se sledeće nedelje nazire rok za teške fiskalne pregovore.
Šolc je naveo da „sada treba da razjasnimo kako možemo dobro da finansiramo našu bezbednost i odbranu u narednim godinama bez ugrožavanja kohezije zemlje”.
„Sa izborima u Americi, ovo je možda hitnije nego ikada.
Šolc je rekao da je Lindneru ponudio plan sa koracima za smanjenje troškova energije i povećanje investicija za nemačke kompanije, obezbeđivanje radnih mesta u automobilskoj industriji i nastavak podrške Ukrajini.
Ali Lindner, fiskalni jastreb i nepokolebljivi protivnik povećanja duga, nije pokazao „ne volju“ da to prihvati, rekao je Šolc i dodao da „više ne želi da našu zemlju podvrgava takvom ponašanju“.
Šolc i njegovi pobunjenički koalicioni partneri izazvali su žestoke kritike Merca, lidera opozicionog saveza CDU-CSU, koji je dugo pozivao na prevremene izbore.
„Ne možemo sebi priuštiti da se borimo još godinu dana“, rekao je poslanik CDU Norbert Roetgen posle Trampove pobede i pre raspada koalicije. „Nemačka je važna u Evropi, i ako vlada ne može da doraste tome, onda mora sada da napravi mesta.
Lider CSU u južnoj državi Bavarskoj Markus Soder pozvao je u sredu na hitno glasanje o poverenju, upozoravajući da “ne sme biti taktičkih odlaganja”.
Foto: Profimedia
Nedavna istraživanja javnog mnjenja daju savezu CDU/CSU oko 32 odsto podrške – više od ukupnog broja za vladajuću koaliciju do sada – SPD sa 16 odsto, Zeleni sa 11 odsto i FDP sa samo oko četiri odsto.
Krajnje desničarska Alternativa za Nemačku (AfD) nedavno je osvojila blizu 20 odsto, ali su do sada sve ostale stranke obećale da neće sarađivati sa njom.
Prema sadašnjim trendovima, ako konzervativci pobede, i dalje bi im bio potreban koalicioni saveznik za većinu.
Ovo povećava dugoročne izglede za njihovu levo-desnu „veliku koaliciju” sa SPD.