Martinović je nakon potpisaivanja tog dokumenta rekao da su predmet saradnje Ministarstva i Instituta “Mihajlo Pupin” različiti projekti koji podrazumevaju uvođenje savremenih informacionih tehnologija (IT) u poljoprivrednu proizvodnju.
Kako je objasnio, Institut će pružiti podršku resornom ministarstvu u svim onim poslovima koji podrazumevaju upravo primenu savremenih informacionih tehnologija.
“Ovaj sporozum je za nas posebno važan jer nas od sledeće godine očekuje jedan veliki posao jer smo izmenama Zakona o podsticajima u podoprivredi i ruralnom razvoju predvideli jednu novu nacionalnu meru podrške podoprivrednim proizvođačima, a to je iznos do 17.000 dinara za sertifikovano seme po hektaru”, naglasio je Martinović.
On je naveo da će za obradu svih tih zahteva koji budu pristizali Upravi za agrarano plaćanje, odnosno za proveru fiskalnih računa za kupljeno sertifikovano seme biti izuzetno važna podrška Instituta “Mihajlo Pupin”.
Ministar je naveo i da su podsticaji poljoprivrednicima za sertifikovano seme nova mera koja do sada nije postojala i da će ona omogućiti povrat novca poljoprivrednicima uz fiskalne račune kao dokaz da su kupili seme.
“Da bi smo što brže obradili zahteve i da bi ljudi što pre dobili novac za kupljeno seme, odnosno da bi mogli da ostvare pravo na regres potrebna nam je savremena, moderna aplikacija koja će nam pomoći da te zahteve što brže obradimo. Mi smo prepoznali da Institutu Mihajlo Pupin može da nam u tom poslu pomogne”, rekao je Martinović.
On je naglasio da je saradnja ministarstva sa Institutom “Mihajlo Pupin” i do sada bila uspešna i da je zato prepoznato da je to jedina institucija koja može da napravi jedno softversko rešenje koje će omogućiti brzu obradu zahteva i brzu isplatu podoprivrednim proizvođačima.
Martinović je naveo i da će to biti samo jedan od poslova koji će se raditi sa ovim institutom koji kako je naglasio ima dugu tradiciju i u kojem radi veliki broj mladih inženjera.
Generalni direktor Instituta “Mihajlo Pupin” Beograd Nikola Tomašević rekao je da taj institut već dugi niz godina ima vodeću ulogu po pitanju realizacije informacioih sistema i da ih razvija za industriju i za javni sektor.
“Ovde razvijamo i realizujemo nacionalne projekte od strateškog značaja koje uključuju informacione i upravljačke sisteme, kao one u oblasti vodostabnevanja, pametne poljoprivrede, ali i cirkularne poljoprivrede i drugo. Rukovodimo se najnovim trendovimai IT, ali osluškujemo i zahteve tržišta i dajemo sve od sebe da ono što razvijamo bude što spremnije za komercijalizaciju i plasman na tržištu”, rekao je Tomašević.
On je naglasio da je današnji sporazum potpisan sa Ministarstvom poljoprivrede za Institut “Mihajlo Pupin” od velikog značaja i on je podloga za dalju intenzivniju saradnju.
“Sporazumom smo predvideli zajedničku saradnju po pitanju naprednih informacijnih sistema za potrebe ministarstva i drugih javnih sistema i preduzeća koje su pod okriljem ministarstva. Obuhvatili smo i konkretne projektne ideje i one uključuju unapređenje postojećih, ali i realizaciju novih informacionih sistema, a pomenuto je i unapređenje energetske efikasnosti i smanjenje zagađenja”, rekao je on.
Tomašević je kazao i da će se u narednom periodu definisati lista prioritetnih projekata u skladu sa strategijom razvoja Srbije i strateškim ciljevima posebno u oblasti evropskih intergracija, koji treba da se realizuju.