Prekvalifikacijom do boljeg karijernog položaja …

Tri četvrtine radnika širom sveta veruje da će veštačka inteligencija (AI) doneti određeni nivo poremećaja na tržištu rada i radnom mestu. Ali, uprkos neizvesnim vremenima, oni ostaju uvereni u svoje mesto na tržištu rada: 57 odsto njih je spremno da se prekvalifikuje da bi nastavili da napreduju u karijeri, a 64 odsto smatra da ima prednost prilikom pregovararanja za posao.

Ovo su delovi nalaza iz novog izveštaja koji su objavili Boston konsalting group (BKG), Netvork i Stepston group. Pod nazivom “Kako se radne preferencije menjaju u doba AI”, studija je zasnovana na podacima ankete u kojoj je učestvovalo više od 150.000 radnika iz 188 zemalja.

Nalazi studije naglašavaju proaktivan pristup koji radnici imaju kao odgovor na potencijalne uticaje AI. Dajući prioritet prekvalifikaciji i razvoju, ne samo da se pripremaju da se prilagode tehnološkim promenama, već i izražavaju poverenje u svoju sposobnost da napreduju na tržištu rada u razvoju. Ova prilagodljivost je ključna za održavanje robusne i otporne radne snage u uslovima tekućeg tehnološkog napretka.

-Vidimo brzu evoluciju i sazrevanje stavova zaposlenih prema veštačkoj inteligenciji i ključno priznanje da će posvećenost stalnoj prekvalifikaciji obezbediti dugoročnu zapošljivost – rekao je Jens Baier, generalni direktor i stariji partner u BKG-u i vođa posla kompanije u HR izvrsnosti.

Na globalnom nivou, radnicima je takođe jasno šta ne žele — 54 odsto bi odbilo atraktivnu ponudu za posao ako bi imali loše iskustvo tokom procesa intervjua. Važnost procesa regrutovanja je naglašena činjenicom da je negativno iskustvo tokom regrutovanja drugi po značaju prekršilac posla u Severnoj Americi i Evropi. Pored toga, 40 odsto radnika kaže da neće raditi za kompanije koje ne nude podršku mentalnom zdravlju ili koje imaju negativan uticaj na društvo.

-AI nudi jedinstvenu priliku za transformaciju zapošljavanja kroz inovativne procese vođene tehnologijom. Štaviše, AI ima potencijal da značajno unapredi razvoj veština i podstakne radno mesto koje je istinski usmereno na čoveka – rekao je Sebastijan Detmers, izvršni direktor Stepston group.

Zanimljivo je da je uticaj poremećaja veštačke inteligencije očigledan u onome što globalni talenti žele na idealnom radnom mestu. Sigurnost posla je bila najvažniji faktor za radnike u istočnoj i južnoj Aziji, posebno među onima koji su smatrali da AI ima veći uticaj na njihov budući rad. Učenje i razvoj su na vrhu liste za Bliski istok i Severnu Afriku, podsaharsku Afriku i Latinsku Ameriku, naglašavajući snažnu želju za prilagođavanjem, napredovanjem i usavršavanjem u okruženju koje se razvija. Visoko konkurentna tržišta rada poslednjih godina i jaka pregovaračka pozicija radnika ogledaju se u tome što je finansijska nadoknada glavni prioritet za Severnoamerikance i balans između poslovnog i privatnog života za Evropljane.

-Na skučenom tržištu rada gde talenat ostaje kritičan i oskudan resurs, važno je da poslodavci privlače talente iz različitih izvora i kanala – rekao je Saša Knor, upravni direktor u Netvorku.

Istraživanje je pokazalo preferencije ispitanika na poslu i njihovu percepciju AI i njenog uticaja. Pokrivalo je teme kao što su evoluirajuće radne sklonosti i stavovi, faktori koji bi mogli navesti ispitanike da odbiju atraktivnu ponudu za posao, stepen do kojeg su usvojili i sada koriste AI u profesionalnom i ličnom kontekstu, percepcije uticaja AI na njihov posao i spremnost da se ponovo osposobi da ostane konkurentan. Podaci prikupljeni u anketi – uključujući širok spektar informacija o demografskom i profesionalnom porijeklu učesnika – omogućili su istraživačima da analiziraju stavove radnika na osnovu više parametara.

BKG je takođe sproveo naknadne intervjue sa odabranim učesnicima studija širom sveta, od kojih su mnogi intervjuisani ranije i praćeni su već nekoliko godina.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com