- Ksenija Vlahović
Zašto toplane ne greju i posle 21 čas, bar do ponoći? Da li treba sve više njih da se odjavljuje s toplana zbog toga što pored grejanja plaćaju i struju za grejanje? Kako će da naplate isporučenu toplotnu energiju ako greju ujutru do devet i uveče od 18 časova, a računi nam stižu cele godine?
– Poslednjih noći u Beogradu je ledeno, a stanovi su hladni. Postavlja se pitanje da li je građanima bitno da imaju grejanje i noću? Koja je poenta da se građanima dva puta podiže cena grejanja, a da onda radijatori budu hladni već nakon 21 sat? Mnogi ljudi rade od devet ili 10 sati ujutru. Ne rade svi od sedam ili osam, pa da legnu u krevet već u 22 sata. Posebno treba obratiti pažnju na to da u stanovima žive i stariji ljudi, roditelji s malom decom, kao i osobe s invaliditetom. Treba li oni da se smrzavaju i da pune domove zdravlja zbog prehlade?
Blic preporučuje
Smatram da radijatori moraju biti topli do ponoći, inače se postavlja pitanje šta mi to plaćamo gradu Beogradu i da li gradske službe uopšte rade u korist građana – pita B. K., čitalac koji se javio listu „Politika”.
Pošto, izvesno je, nije jedini koji ne bi da pored radijatora troši i struju, upitani ko odlučuje o produženju vremena grejanja, iz „BG elektrana” odgovaraju da prema Odluci o snabdevanju grada toplotnom energijom u gradu Beogradu, koju propisuje osnivač JKP „Beogradske elektrane”, grad Beograd, grejni dan radnim danima i subotom traje od šest do 22 časa, a nedeljom i praznicima od sedam do 22 časa.
– U pomenutim periodima dana, „Beogradske elektrane” su u obavezi da obezbede potrošačima propisane temperature vazduha u zagrevanim prostorijama, koje takođe, propisuje osnivač preduzeća pomenutim aktom. Od spoljašnjih temperatura vazduha i drugih parametara značajnih za upravljanje radom sistema daljinskog grejanja zavisi odluka kada startuju i kada se isključuju pogoni u kojima se proizvodi i distribuira toplotna energija. Ključan faktor za donošenje odluke je obezbeđivanje propisanih temperatura vazduha u stanovima potrošača. Naglašavamo da nikada nije bilo propisano da grejni dan traje do ponoći – kažu iz „BG elektrana”.
Uslovi za kratkotrajne prekide u snabdevanju toplotnom energijom u toku grejnog dana takođe su propisani aktima koje usvaja grad Beograd. „BG elektrane” ne prekidaju isporuku toplotne energije na 12 stepeni Celzijusa.
– Isporuka toplotne energije se prekida kada temperature spoljašnjeg vazduha više od 15 stepeni Celzijusa traju duže od dva sata. Ponovna isporuka toplotne energije započinje kada je temperatura spoljašnjeg vazduha 12 stepeni Celzijusa ili niža. Prekid isporuke toplotne energije ne može biti kraći od četiri sata – objašnjavaju nadležni.
Na pitanje kako naplaćuju tokom sezone grejanje onima koji plaćaju po kvadratu, ako ne greju ceo dan, odgovaraju da su odlukom o načinima plaćanja komunalnih usluga u gradu Beogradu definisani načini plaćanja svih komunalnih usluga, tako i snabdevanja toplotnom energijom.
Foto: Shutterstock, Dejan Krsmanovic / Alamy / Profimedia / Ringier
Ovu odluku takođe donosi osnivač komunalnih preduzeća – grad Beograd. Prema tom dokumentu, potrošač plaća grejni dan koji radnim danima i subotom traje od šest do 22 časa, a nedeljom i praznicima od sedam do 22 časa.
Podsećaju da potrošači ne plaćaju uvećanu cenu usluge kada zbog niskih spoljašnjih temperatura vazduha grejni traje 24 časa bez prekida.
Ukoliko je temperatura spoljašnjeg vazduha izmerena u 18 časova niža od plus jedan stepen Celzijusa i prognozirane temperature spoljašnjeg vazduha u vremenu od 22 časa do šest časova su niže od nule, proizvodnja i distribucija toplotne energije traje kontinuirano 24 časa.
(Izvor: Politika)