Novi Honor telefon na papiru važi za uređaj srednje klase. U praksi, pokazao se i za nijansu više od toga jer ima istrajnu bateriju ali i kameru koja se odlično ponaša u svim situacijama.
Honor 90 predstavljen je nedavno u Parizu, a već smo ga isprobali, i evo prvih utisaka o ovom dosta elegantnom i agilnom telefonu.
Blic preporučuje
Honor 90 ima blago zakrivljene ivice i vrlo lepo lezi u ruci, naročito kad se u obzir uzme činjenica da je u pitanju tanak i lagan uređaj (7,8 mm i 183 g).
Ekran je svakako jedna od njegovih kačih strana. Dimenzija je 6,7 inča pa je u kategoriji većine modernih smartphone uz odličnu preglednost, a opet nije prevelik. Rezolucija je dosta impresivna 2664×1200 piksela, 100% DCI-P3 paleta i do 1,07 milijardi boja. Uz to, podržava maksimalnu HDR svetlinu od 1600 nita tako da odlično reprodukuje sve čak i po izuzetno jakom dnevnom svetlu, odnosno suncu. Tu je i prilagodljiva brzina osvežavanja do 120Hz.
Foto: Đorđe Kojadinović / Ringier
Poleđina telefona je dosta elegantna, samo sa dva manja prstena gde su smeštene kamere. Ukupno ih je tri. Glavna je najjača i najzanimljivija, sa 200MP i senzorom od 1/1,4 inča. Ona ujedno podržava spajanje više kadrova, ima algoritam za redukciju šuma i spajanje piksela, kako bi se postigle performanse upijanja svetla koje su ekvivalentne velikim pikselima od 2,24 µm (16-u-1). Druge dve kamere su ultra široka/makro kamera od 12MP sa širinom kadra od 112° i 2 MP kamera za preciznije merenje udaljenosti elemenata kadra.
Od noviteta koje pruža ova kamera tu je portret mod koji između ostalog, podržava snimanje sa 2x zumom kako bi se postigao efekat koji bolje ističe subjekta u kadru. Međutim, zanimljivije je šta je Honor uradio kod video zapisa. Naime, Honor 90 koristi veštačku inteligenciju za uklanjanje šuma i preporučivanje video režima, kao i za AI Vlog Assistant, koji omogućava korisnicima da naprave kratki video od 15 sekundi, koji je spreman za društvene mreže u nekoliko klikova. Tu je i višesmerna redukcija pozadinske buke sa odnosom signal-buka od 20 dB, što je blisko profesionalnom diktafonu, omogućavajući korisnicima da snime jasne ljudske glasove, bez buke iz okoline i drugih smetnji.
Foto: Đorđe Kojadinović / Ringier
Baterija je pak posebna priča. Kapacitet je 5000 mAh, što znači skoro dvodnevno korišćenje na jednom punjenju. Telefon koristi brzi punjač od 66 W što znači 15 minuta punjenja da bi se došlo do skoro 50% kapaciteta.
Inače, telefon je dosta brz i vrlo lako se prelazi sa jedne na drugu aplikaciju, nema čekanja ili bagovanja, niti zagrevanja ako ga opteretite sa brojnim zadacima. To znači da dobro poznati Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 radi dosta dobar posao. Kako je ipak u pitanju uređaj koji je cenovno srednjoj kategoriji (kod nas u pretporodaji od 75.000 dinara) ipak je u pitanju prva ne druga generacija čipa s tim što je Honor tu napravio dobar potez. Naime u pitanju je Accelerated Edition čipset pa ima sa 20% boljim GPU i 30% boljim AI performansama u odnosu na svog prethodnika.