Ona je za Tanjug istakla da bi izgradnja velike gasne elektrane Srbiji obezbedila zamenu za termoelektrane na ugalj, s obzirom na to da se Srbija već opredelila na to da s vremenom počne da zatvara velike termoelektrane.
Putnikovićeva je dodala da bi velika gasna elektrana bila rešenje koje bi obezbedilo tzv. baznu energiju jer je neophodno da postoji kontinuirana porizvodnja što gasne elektrane obezbeđuju, za razliku od vetroparkova i solarnih panela.
“Ako to bude u partnerstvu sa Azerbejdžanom, ako daju povoljniju cenu gasa za tu elektranu, onda bi to bila proizvodnja i jeftinije struje. Srbija trenutno izvozi električnu energiju, i onda bi značilo da može da izvozi neke veće količine jer je električna energija veoma tražena roba i na balkanskom i na evropskom tržištu”, poručila je ona.
Putnikovićeva je rekla da su velike gasne elektrane takođe i deo rešenja za sigurno snabdevanje strujom, istakavši da se gasna elektrana mnogo brže sagradi nego nuklearne elektrana, za čiju je izgradnju potrebno 12 do 15 godina.
“S druge strane, već imamo gasovod između Srbije i Bugarske koji bi obezbedio dotok gasa iz Azerbejdžana za snabdevanje te elektrane”, dodala je ona.
Kako je navela, ne bi trebalo da bude problema što se tiče gasa i grejanja tokom ove zime, budući da Srbija ima dobro izgrađen gasovod iz Bugarske ka Srbiji, koji je krak turskog toka prema evropskim potrošačima ruskog gasa, ugovorene količine, puno gasno skladište u Banatskom dvoru, kao i određene količine u Mađarskoj.
S obzirom na to da je Elektroprivreda Srbije (EPS) počela da izvozi električnu energiju, Putnikovićeva je poručila to znači da će biti dovoljno količine svih energenata za zimu.