недеља, 27.10.2024, 07:41 -> 09:45
Извор: РТС
Аутор: Ружа Јеремић Турудић
Србија, која председава ЦЕФТА-ом у 2024.години има велике изгледе да, после недавно усвојених девет одлука у Београду о унапређењу трговине и економске сарадње у региону, искористи своју шансу да унапреди извоз услуга. Србија је достигла 13 милијарди евра прихода од годишњег извоза услуга у свет, има још простора за раст тог извоза у региону. Само у 2022. у оквиру ЦЕФТА тржишта, извезли смо услуге вредне готово милијарду евра.
Унапређење трговине и економске сарадње у региону, ниже цене роба и услуга за потрошаче, лакше пословање компанија познати су циљеви ЦЕФТА споразума.
Међутим, у години када је Србија председавајућа, изражена је потреба да се унапреди раст размене услуга у у области туризма, грађевинарства, транспорта, телекомуникација, правних и ИТ услуга, које Србија већ извози у многе земље света.
Само туристичке агенције у региону зараде годишње око двеста милиона евра. Почетак резултата тек донетих одлука, подразумева да се брже усаглашавају прописи и учвршћује регионална сарадња чланица ЦЕФТЕ.
“Преко 20 великих туроператера, већих туроператера сарађује са земљама у окружењу, продајући своје туристичке аранжмане преко посредника у овом тренутку. То је једини нормалан и законски начин рада. Међутим, сада ови споразуми, уколико их финиширамо на прави начин, како се на томе ради, ће омогућити да они буду потпуно регистровани субјекти у тим државама и да под истим условима, као и на локалу могу да продају и нуде своје услуге. Ту нам се отварају нека тржишта на којима већ радимо и када је реч о окружену у Црној Гори, радимо у Босни и Херцеговини, у Северној Македонији”, каже директор ЈУТА-е Александар Сеничић.
Кључне иницијативе за лакшу размену услуга унутар ЦЕФТА-е јесу међусобно признавање овлашћених привредних субјеката – да предузећа која користе царинске погодности на матичном тржишту, уживају привилегије и на тржиштима свих седам ЦЕФТА страна. Ефикасније царинске процедуре штеде време и новац.
Али, следи и међусобно признавање професионалних квалификација. Циљ је подстицање образовања и укидање радних дозвола за привремено обављање послова у региону, објашњава Ненад Ђурђевић из Привредне коморе Србије.
“Компанија може да врши услугу у другој земљи, одређени број дана у година и да је та услуга јасно одређена, да има почетак и крај. Без потребе да се оснивају посебно комерцијална тела, односно посебне компаније и ћерке фирме, предвиђа се начин на који се врши контрола, смањене су контроле. Лиценце које поседују у матичној земљи важе аутоматцки и не морају да се поново ваде на територији у којој ће функционисати. Велики број мера је донет, али за један одређени сектор. И даље ви не можете да на територији друге земље радите комерцијално, да продајете ваше услуге на том територију, то није могуће”, рекао је Ђурђевић.
Какве користи од свих унапређења размене услуга у оквиру ЦЕФТЕ имају грађани?
“Већа понуда на тржишту ће омогућити бољи избор и могућност да путујемо на неке друге дестинације које тренутно нису актуелне на нашем тржишту. Са једне стране и са друге стране могућност запошљавања једног броја људи који ће из локалних држава, у овом случају из Србије, можда пронаћи своје место управо у фирмама које ће тек доћи на ово тржиште”, оценио је Сеничић.
Ђурђевић је рекао да су одлуке практично намењене и њихов циљ је да олакшају размену, економску трговину, размену услугама, квалитет услуга на Западном Балкану по неком моделу ЕУ.
“Самим тим, када би се то десило, и када се то деси, онда имате јефтиније пословање, предвидивије пословање, квалитет који је сагласан као у целој ЕУ, то јест квалитет услуга и производа. Ми видимо да наша економија, као Србије две трећине својих размена прави са ЕУ. Други партнер је ЦЕФТА. То значи да у ствари велики приходи су од наших компанија, па сами грађани односно запослени имају корист од сарадње у региону”, каже Ђурђевић.
Новим одлукама олакшава се е-трговина, предузећа ће имати јединствен оквир за продају преко интернета у свим ЦЕФТА тржиштима, олакшавајући потрошачима куповину без ограничења, а постављени су и стандарди за заштиту потрошача који на тај начин купују. Нова правила поједностављују и доставу пакета имеђу ЦЕФТА страна.