Rusija, navodno, već mesecima nabavlja kineske bespilotne letelice za vojnu upotrebu u ratu protiv Ukrajine.
Izvor: B92.net
EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV
To je pokazalo istraživanje lista Nikkei u izveštaju objavljenom danas.
Kako navodi Nikkei, u periodu od decembra 2022. do aprila 2023. godine, utvrđeno je da su ruske kompanije kupile najmanje 32 bespilotne letelice iz Kine, u vrednosti od oko 103.000 dolara.
U evidenciji carinjenja pošiljka je označena “za upotrebu u specijalnoj vojnoj operaciji”.
Ranije je Kina insistirala da Rusiji ne obezbeđuje nikakvu smrtonosnu vojnu opremu.
“Kina poziva sve relevantne strane da rade zajedno na jačanju kontrole, sprečavanju upotrebe svih vrsta bespilotnih letelica na ratištima u konfliktnim područjima i da zajednički promovišu međunarodni mir i regionalnu stabilnost”, rekao je portparol kineskog Ministarstva trgovine u aprilu.
Ali izveštaj pokazuje da su ruske kompanije mesecima tiho ispunjavale carinsku dokumentaciju za uvoz dronova, uključujući mašine koje je proizveo DJI, najveći kineski proizvođač dronova, označavajući ih za upotrebu u ratu. Nejasno je da li su kineske kompanije ili vlada upoznate sa ruskom carinskom evidencijom u vezi sa dronovima.
U izveštaju je otkriveno da su ruske kompanije takođe platile kineskim kolegama više od 1,2 miliona dolara za 22 uređaja koji otkrivaju i ometaju bespilotne letelice i još 36.077 dolara za 10 “otpornih” prenosivih personalnih računara. Svi su označeni u carinskim evidencijama za upotrebu u ratu, piše list Nikkei.
Dronovi su u evidenciji opisani kao civilni modeli, ali u dodatnoj napomeni u carinskim obrascima stoji da su uvezeni za “specijalnu vojnu operaciju koju su izvele oružane snage Ruske Federacije”.
Carinska evidencija pokazuje da su u januaru i martu 34 bespilotne letelice proizvođača DJI, u vrednosti od 75.100 dolara, otpremljene u Rusiju, svaka sa poletnom težinom između 250 grama i 7 kg. Dvadeset četiri su navedena kao DJI-jev Mavic 3 model.
U izjavi, kompanija DJI je saopštila da nisu mogli da provere carinsku evidenciju i negirali su da imaju “dilere”. Kompanija je saopštila da je DJI, kao i njegove podružnice, “dobrovoljno prekinule sve isporuke i operacije u Rusiji i Ukrajini” 26. aprila prošle godine, ali je dodala da kompanija “ne može da kontroliše kako se naši proizvodi koriste kada napuste naš menadžment”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.