Pojedine računovođe ovih dana ostaju bez klijenata, dok se neke njihove kolege iz penzije vraćaju na posao. Sa poslednjim danom ovog meseca ističe rok da firme, kao i odrđeni broj preduzetnika, Agenciji za privredne registre predaju redovne finansijske izveštaje. Ovog puta potpis na ključni dokaz o radu firmi mogu da stave samo licencirane računovođe. Trenutno ih je u registru APR upisano 5.108.
0:00/ 0:00
Do početka marta finansijske izveštaje je predalo 36.960 obveznika. Do isteka zakonskog roka, Agencija očekuje da će biti dostavljeno još oko 240.000 izveštaja.
Blic preporučuje
Zakonom o računovodstvu je uvedena obaveza da se računovodstvenim uslugama mogu baviti samo agencije u kojima makar jedan računovođa ima licencu. Iako je bio predviđen prelazni rok, računovođe se pribojavaju da će problema biti.
– Problemi su ogromni, sada se računovođe koje nisu upisane snalaze kako da dostave finansijske izveštaje i kakve ugovore da prave i sa kim – kaže Snežana Mitrović iz udruženja Računovodstevna komora Srbije.
– Nije lako ni pružaocima računovodstvenih usluga koji su upisani u Registar APR. Teško im je da sada preuzmu toliku odgovornost za finansijske izveštaje ako nisu vodili poslovne knjige. S druge strane, neupisani u Registar APR, koji su vodili poslovne knjige, sada ne mogu da dostave izveštaje. Najveća nesigurnost je za zakonske zastupnike i državu vezano za kvalitet izveštaja i tačnost utvrđenih poreskih obaveza. Tužno je da ne vide tu pravnu nesigurnost i nisu prihvatili naše inicijative da se odloži rok za upis u Registar APR. Verovatno je da agencije zapošljavaju ljude koji su odavno u penziji ali imaju profesionalno zvanje. To je bila i preporuka Saveza računovođa.
Privrednicima, čije finansijske izveštaje predaju nelicencirane računovođe, prete kazne. Raspon je od 100.000 do tri miliona dinara za firmu i od 20.000 do 50.000 za odgovrne u njoj. Preduzetnicima preti kazna od 100.000 do pola miliona dinara.
– Po isteku zakonskog roka, izveštaje i dokumentaciju, kao i Izjavu o neaktivnosti za 2022. godinu, obveznici mogu dostaviti najkasnije do kraja naredne poslovne godine u odnosu na godinu na koju se isti odnose – upozorava APR.
– To znači do kraja 2023. godine, nakon čega prestaje svaka mogućnost njihovog dostavljanja. Navedeno važi i za zamene izveštaja, odnosno dokumentacije, osim u slučaju zamene vanrednog finansijskog izveštaja.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.