Evropske kompanije su u septembru od Rusije kupile gas u vrednosti od 1,4 milijarde evra. Otprilike, 40 odsto snabdevanja dolazi iz tečnog prirodnog gasa, a 60 odsto iz cevovoda.
Takav skok izvoza omogućio je Rusiji da u septembru postane glavni dobavljač plavog goriva u EU sa učešćem od 23,74 odsto naspram 16,54 odsto u avgustu.
To se dogodilo prvi put od maja 2022. godine, kada je uvoz iz Rusije bio 22,9 odsto.
Na drugom mestu je Alžir, a obim isporuka iz ove zemlje smanjen je za 15 odsto u odnosu na prethodni mesec – na 1,1 milijardu evra.
U septembru su Sjedinjene Američke Države povećale prodaju za 21 odsto na 990,2 miliona evra, popevši se na treće mesto sa petog.
Norveška je i dalje četvrta, sa isporučenim količinama uvećanim za sedam odsto (na 975 miliona evra).
Velika Britanija, koja je u avgustu bila jedna od tri najveća prodavca gasa u EU, smanjila je isporuke za 2,4 puta i postala peta sa 429,2 miliona evra.
Zemlje EU, u planu “REPowerEU” objavljenom u proleće 2022. godine, postavile su cilj da postepeno ukinu isporuke ruskog prirodnog gasa u periodu 2027-2028. godine
Ruski zvaničnici su više puta naglašavali da je Zapad napravio ozbiljnu grešku kada je odbio kupovinu ugljovodonika od Rusije, pa zemlje EU preko posrednika kupuju rusku naftu i gas po višim cenama, navodi ruska agencija.