недеља, 30.07.2023, 05:50 -> 07:30
Извор: РТС
ИЗ ЧАСА У ЧАС
Рат у Украјини – 522. дан. Руски званичници тврде да је Москва била под нападом украјинских дронова, док је украјинска војска потврдила је да је напала мост између Крима и Хесона. Амерички милијардер Илон Маск одбио је да Украјини омогући приступ мрежи “Старлинк” у близини Крима.
07:20
Амерички милијардер Илон Маск одбио је да Украјини омогући приступ мрежи Старлинк у близини Крима, пише Њујорк тајмс.
“Према изворима који су упознати са ситуацијом, Маск је током сукоба неколико пута ограничавао приступ Старлинку. У једном тренутку је одбио захтев украјинске војске да укључи терминал у близини Крима”, наводи се у чланку њујоршког дневника.
Према писању листа, то је утицало на стратегију на бојном пољу.
Маск, како се наводи, има “црвене линије” које не прелази, а међу њима је и потенцијални напад Оружаних снага Украјине на Крим уз помоћ његових технологија.
Маск је, такође, прекинуо приступ украјинској војсци неким терминалима Старлинка, због неплаћања 2.500 долара месечног закупа за сваку инсталацију.
Старлинк је сателитска мрежа дизајнирана да обезбеди широкопојасни приступ интернету било где у свету. Од 2018. године пројекат спроводи “Спејс екс” у власништву Илона Маска.
(Њујорк тајмс, Танјуг)
Опширније Краће
07:14
Украјинска војска потврдила је да је у током јучерашњег извела напад на мост Чонхар, који повезује полуострво Крим са делом Херсонске области.
Потврда Управе за стратешке комуникације Оружаних снага Украјине уследила је након што су руски опуномоћеници на територијама Херсонске области оптужили Украјину да је крстарећим ракетама напала моста и пругу, која повезује град Џанкој на Криму и Хеническ у Херсонској области, преноси Кијев индепендент.
Министарство одбране Русије саопштило је да је противваздушна одбрана “оборила седам пројектила”.
Џанкој, железничко чвориште на северу Крима, налази се око 75 километара јужно од лучког града Хеническа и око 35 километара од моста Чонхар.
(Танјуг)
Опширније Краће
07:09
Председник Русије Владимир Путин изјавио је да Русија не жели директан сукоб са НАТО али да је, ако неко то жели, Москва спремна.
“Увек смо спремни за сваки сценарио. Али ово нико не жели. И на иницијативу америчке стране, својевремено смо направили посебан механизам за спречавање ових сукоба. Наши шефови појединих ресора директно комуницирају једни са другима и имају могућност да се консултују о свакој кризној ситуацији”, рекао је Путин на конференцији за новинаре после Самита Русија-Африка у Санкт Петербургу.
Напоменуо је да то сугерише да “нико не жели никакве сукобе”, преносе РИА Новости.
Према речима руског председницима, Запад за сопствене грешке окривљује Русију, док је корен економских проблема западних земаља у грешкама, “које су деценијама понављале изнова и изнова, на основу опортунистичких унутрашњеполитичких разматрања”.
Путин је истакао да се афричке земље добро односе према Украјини и искрено размишљају шта да ураде да се тамо оконча сукоб.
Не раде то под притиском споља, већ “на основу унутрашњих мотива”, рекао је руски лидер. “
Уосталом, када говоримо о томе да је Совјетски Савез пружио помоћ афричким земљама у борби за независност, не смемо заборавити да је у то време Украјина била део Совјетског Савеза. Генерално, према Украјин се добро и искрено односе. Желим ово да истакнем – искрено размишљају шта да ураде да окончају сукоб”, рекао је Путин новинарима.
Додао је да афричке земље не заборављају на подршку Русије, укључујући и подршку у Уједињеним нацијама.
“Русија није одбила мировне преговоре о Украјини, док је Кијев потписао указ о забрани преговора,” рекао је Путин.
(РИА Новости, Ројтерс, Танјуг)
Опширније Краће
06:08
Украјински дрон је рано јутрос напао Москву, али нема жртава, рекао је мајор Сергеј Собјанин, преноси Тас.
“Ноћас је био напад украјинским дроном. Фасада две зграде у граду је благо оштећена. Нема жртава“, навео је Собјанин на Телеграму.
У нападу су учествовала два дрона, која су потом оборена у западном Подмосковљу.
(Ројтерс/Тас)
Опширније Краће
Генералштаб оружаних снага Украјине тврди да кијевске снаге настављају да задржавају офанзивна дејства руских трупа на истоку земље и да напредују на југу.
У правцу Лимана у Доњецкој области руске снаге су извеле неуспешне офанзивне операције и бројне ваздушне и артиљеријске ударе”, наводи украјински генералштаб.
Председник Украјине Володимир Зеленски обишао је трупе код Бахмута похваливши снаге за специјалне операције.
Из Москве понављају да успешно заустављају све покушаје напредовања украјинске војске.
Градске власти Запорожја саопштиле су да су две особе погинуле у руском ракетном нападу на стамбене зграде близу железничке станице.
“Русија је добила око 30 мировних иницијатива за решавање сукоба у Украјини званичним и незваничним каналима”, рекла је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова на маргинама другог самита Русија-Африка.
Говорећи о Афричкој мировној иницијативи за Украјину, Захарова је истакла искреност покушаја афричких земаља да помогну у решавању кризе.
Иницијатива укључује позив на мир кроз преговоре који треба да почну што пре, као и на деескалацију сукоба, обезбеђивање суверенитета држава и народа у складу са Повељом УН, уз осигуравање безбедносних гаранција за обе стране, као и организовање испорука хране и ђубрива из Москве и Кијева.
Пољски премијер Матеуш Моравјецки рекао је да се група од стотину припадника приватне руске паравојне компаније “Вагнер” приближила белоруском граду Гродно близу границе са Пољском.
Са друге стране, САД оштро критикују посету руског министа одбране Сергеја Шојгуа Северној Кореји.
“Русија очајнички покушава да набави специјализована оружја за наставак напада на Украјину у Северној Кореји и Ирану. Aпеловали смо на Пекинг да спречи доток технологије за дронове и друга оружја која се могу искоритити у овом рату”, каже амерички државни секретар Ентони Блинкен.
Вострит џорнал је објавио да ће Саудијска Арабија почетком следећег месеца бити домаћин преговора о Украјини између западних земаља, Украјине и кључних земаља у развоју, укључујући Индију и Бразил.
Састанку у Џеди 5. и 6. августа, без Русије, требало би да присуствују високи званичници око 30 земаља.