Саобраћајне несреће водећи узрок смртности деце, хитне службе демонстрирале поступање у тим ситуацијама

После извођења симулације саобраћајне незгоде на Новом Београду, где су све хитне службе демонстрирале поступање у таквим ситуацијама, Ивица Дачић је рекао да према подацима УН, 1,35 милиона људи у свету годишње гине у сабраћајним несрећама, а да је 50 милиона повређено.

“У Србији је ситуација слична. Годишње гине 500 људи у саобраћајним несрећама, од чега је десеторо деце, док је 3.000 људи повређено”, навео је Дачић.

Истакао је да је овај дан прави дан да упозоримо да је довољан тренутак непажње да се догоди саобраћајна несрећа.

“Не смемо да извештаје о безбедности саобраћаја прихватамо само као статистику и теорију. То су људски животи, то су наши суграђани, наши познаници и пријатељи, чланови породице. Сети се, подржи, уради – слоган је овогодишњег Светског дана сећања на жртве саобраћених незгода Због тога је важно да жртве саобраћених незгода не заборавимо, да подржимо њихове породице и покажемо свима да неуморно радимо све што је у нашој могућности да смањимо број саобраћених незгода и последица тих незгода”, рекао је Дачић.

Нагласио је да МУП ради све да умањи број саобраћајних несрећа и смањи њихове последице, али да је одговорност за то на сваком учеснику у саобраћају.

“Полицијски службеници обављају редовне контроле саобраћаја, едукују грађана о безбедном понашању у саобраћају, децу у школама и вртићима, сарађују са другим институцијама и организацијама и спроводе многобројне активности како би све зграђена о безбедности у саобраћају подигли на највеши нивоу”, навео је министар.

Додао је да је Стратегијом о безбедности саобраћаја за период од 2023. до 2030. године, као један од посебних циљева предвиђено унапређено деловања хитних служби након саобраћајне незгоде и успостављање хеликоптерске службе хитне медицинске помоћи, која ће имати кључну ологу у спасавању живота, посебно у ситуацијама када је време кључно.

“Хеликоптери, опремљени најсавременијом медицинском опремом и посадама које су обучили стручњаци, моћи ће брзо да реагују на позиве за помоћ и транспортују повређене до медицинских установа у најкраћем могућем року”, истакао је Дачић.

Нагласио је да безбедност у саобраћају није само одговорност државе, већ свакога од нас.

“Поштујте правила саобраћаја и вежите појас, не користите мобилне телефоне током вожње и никада не возите под дејством алкохола или других опојних средстава. Као потпредседник владе и министар унутрашњих послова искористићу сва своја овлашћења и кредибилитет како би се теми безбедности саобраћаја дао значај и простор какав заслужује”, поручио је Дачић.

Додао је да ће се у скупштинској процедури ускоро наћи закон о изменама и допунама закона о безбедности у саобраћају, којима ће се покушати да се оштријим санкцијама или бољим формулисањем одредби закона утиче да се смањи број саобраћајних незгода.

Стаматовић: Сто хиљада породица у Србији има директне последице саобраћајних несрећа

В. д. директора Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић рекао је да је у последњих пет година у Србији 2.603 особа погинуло у саобраћајним несрећама, а да је више од 97.000 имало теже или лакше последице од саобраћајних несрећа.

“То је укупно око 100.000 људи за свега пет година. 100.000 породица у Србији има директне последице саобраћајних несрећа, али и њихови најближи и пријатељи и кумови и целокупно друштво. То нису само бројеви, иза њих стоје имена. А једино право сећање на њих јесте да предузмемо активности како се такве ствари више не би догађале”, рекао је Стаматовић.

Истакао је да половина оних који изгубе живот у саобраћајним незгодама премину на лицу места, а друга половина изгуби живот током транспорта или у болничкој постељи.

“И управо ова симулација данас нам говори о важности сваког минута изласка хитних служби на лице места. Данашња симулација нам говори о њиховој великој посвећености и о њиховој великој професионалности, ако и колико је битно да буду истренирани да заједно раде различите институције. Представницима хитних служби дугујемо велику захвалност, јер они јесу прави хероји који спашавају животе и смањују последице саобраћајних незгода”, нагласио је Стаматовић.

У вежби симулације саобраћајне незгоде на Новом Београду учествовали су припадници Управе саобраћајне полиције, Хеликоптерске јединице МУП-а, Сектора за ванредне ситуације, Заводу за ургентну медицину Београд и волонтери Црвеног Крста.

Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода установљен је Резолуцијом Уједињених нација 2005, а од 2007. године се обележава у Републици Србији.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com