Državna sekretarka u Ministarstvu finansija Slavica Savičić rekla je za Tanjug da je ministarstvo, kao i ranijih godina i sada krajem godine, stavilo u proceduru donošenje zakona iz poreske oblasti, koji su u direktnoj vezi sa ranijim strukturnim reformama, unapređenjem poslovnog okruženja ili preciziranjem određenih elemenata iz ranijih propisa.
Očekuje se da se ovi zakonski predlozi nađu na dnevnom redu Skupštine Srbije krajem novembra.
“U proceduri je čitav set zakona, kao što su zakon o porezu na dodatu vrednost, na dohodak, dobit, o akcizama, porezima na imovinu, administrativnim taksama i slično. Jedna od najvažnijih novina, a to radimo godinama unazad, jeste rasterećenje zarada, pa se sada povećava neoperezivi iznos zarade sa 25.000 dinara na 28.423 dinara”, rekla je ona.
Ocenila je da je ovo povećanje značajno za celokopan privredni ambijent, jer se njime domaći poslodavci stimulišu da zapošljavaju ljude.
Prema njenim rečima izmenama zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji se na bolji način prati transformacija Poreske uprave, dok se zakonom o porezima preciziraju pojedine odredbe kako bi se lokalnim jedinicama omogućila bolja primena zakona i brže sprovođenje određenih odredbi.
“Za privredu su veoma važne i izmene Zakona o porezu na dodatu vrednost, jer donose postepeno uvođenje svih preduslova za preliminarnu PDV prijavu. Ovo je za nas veoma važna stvar i tehnički i suštinski, jer se njome stvaraju preduslovi da budemo efikasni i to kako da privreda brže i lakše sprovodi postupke koje se tiču podnošenja poreske prijave, ali i da mi budemo brži u povraćaju PDV-a. To nam je veoma bitan cilj i svake godine se pomeramo za jedan korak”, istakla je Savičićeva.
Dodala je da su prethodno uvedene e-fakture a da se sada nadovezuju e-otpremnice i da će one uz e-akcize omogućiti brže poslovanje i sa što manje papira.
“Plan je da se elektronske otpremnice počnu primenjivati od 2026. godine, s tim što bi primena, kako i kod e-faktura išla fazno, a prvo bi počela u javnom sektoru i na akciznoj robi, a kasnije od 2027. godine bi se proširila i na ostali deo privrede”, rekla je ona.
Pojasnila je da bi sledeća godina bila period prilagođavanja i da je tako rađeno i sa drugim novinama iz e-zakona, što se pokazalo kao dobro rešenje.
Tako se uvođenje e-faktura u Srbiji, prema njenim rečima, pokazalo odličnim i donelo Srbiji brojne pohvale.
“Srbija je na neki način prednjačila u njihovoj primeni. Drugi koriste naša iskustva, jer smo pokazali da se to može koristiti na širokom spektru, u celoj privredi i pokazuje rezultate svakog dana”, istakla je Savičićeva.