среда, 27.11.2024, 07:31 -> 09:11
Извор: РТС
Изложба у седишту Унеска посвећена српским светињама конципирана је тако да се може послати на било коју тачку земљине кугле где постоји воља домаћина да се представи оно што манастири на Косову и Метохији јесу – бисери српске средњевековне културе и баштина која је у опасности, истиче за РТС министар културе Никола Селаковић.
У седишту Унеска у Паризу отворена је изложба посвећене српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности – манастирима Високи Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и цркви Богородице Љевишке у Призрену. У Краљевској библиотеци у Копенхагену представљена је дигитална верзија Мирослављевог јеванђеља – најстаријег сачуваног српског илустрованог рукописа.
Никола Селаковић је истакао у Јутарњем програму да је изложба у Паризу припремљена на веома модеран и савремен начин, комбинацијом модерних технологија и оног што јесте богато српско културно, историјско и духовно наслеђе на Косову и Метохију.
Најавио је да ће изложба бити и у седишту Унеска у току ове недеље, а да почетком децембра прелази у Културни центар Србије у Паризу, где би требало да буде до средине јануара.
Изложба је конципирана на такав начин, додаје министар, да се може послати на било коју тачку земљине кугле где постоји воља домаћина да се представи оно што манастири на Косову и Метохији јесу – бисери српске средњевековне културе и баштина која је у опасности.
Селаковић указује да нисмо свесни колико је знање о КиМ мало и плитко.
“То поготово схватите када одете у државе које су нам пријатељски настројене, које подржавају нашу позицију по питању Косова и Метохије. Када уђете у неки разговор са њиховим званичницима, схватите да немају неко широко знање о Косову и Метохији. Управо је ова изложба пут да то знање стекну и да га продубе и да још боље разумеју оно што јесте наша позиција”, истиче Селаковић.
Министар је навео да представници привремених власти у Приштини желе да измене оно што јесте не само реалност на терену, већ и у уџбеницима, у свести људи, у медијима.
“Дакле, покушаји напада на нашу културну баштину на Косову и Метохији нису само физички, иако су у последњих годину дана они били учестали, имали смо 31 напад на наше цркве, манастире, на наша гробља“, наводи Селаковић.
Са друге стране, указује, напади се манифестују кроз покушаје фалсификовања историје причама да то није српско културно наслеђе.
“Наш задатак јесте да свуда у свету где можемо сведочимо нашу истину и причамо праву слику ствари о стању на Косову и Метохију”, поручио је министар.