“Dakle, primer Mađarske treba da bude putokaz i Srpskoj i BiH. Za to je neophodna i prilično velika doza hrabrosti”, poručio je Sijarto.
Treba da budemo ponosni, dodaje Sijarto, na našu naciju i da se nikada ne odreknemo nacionalnog suvereniteta.
“Mi sprovodimo ono što je u skladu naših nacionalnih interesa, a ono što nije, upuštamo se u raspravu”, rekao je Sijarto.
Podsetio je da razvoj mađarske privrede traje od 2010. godine, jer pre toga je bila gotovo uništena.
“Primenili smo dva važna strateška projekta. U Mađarskoj se plaća najmanji porez na rad, on iznosi 15 odsto na lični dohodak, a 18 odsto na profit preduzeća i to je jedinstveno u Evropi”, rekao je Sijarto.
Zahvalio je na pozivu da učestvuje na Invest forumu po drugi put, prenela je RTRS.
Pobeda patriotskih snaga vraća nadu u mir i ekonomski procvat
Ministar inostranih poslova izjavio je da se, posle pobede snaga koje se zalažu za mir i za patriotizam, rađa mnogo veća nada da će se mir vratiti u centralnu Evropu i doneti period velikog ekonomskog procvata.
“U tom smislu možemo da nastavimo sa našom odgovornom susedskom politikom. A ta odgovorna politika prema našim susedima odnosi se na to da kao prvo ubrzamo evropsku integraciju zapadnog Balkana, a kao drugo da uspemo zajednički da sprovedemo programe ekonomskog razvoja”, istakao je Sijatro na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.
Napominjući da je u Republici Srpskoj pobedio SNSD, čiji je lider Milorad Dodik, u Sjedinjenim Državama Donald Tramp, a u Austriji Partija slobode, Sijarto je rekao da ne bi mogli poželeti bolji rezultati proteklih sedmica, pošto su svuda pobedili prijatelji.
“U pogledu zajedničkog razvoja ekonomije, saradnja Mađarske i Republike Srpske je zaista jedna priča o velikom uspehu. U okviru našeg uspešnog programa poljoprivredne podrške, oko 1.800 poljoprivrednika iz Srpske dobili su podršku u ukupnoj vrednosti od 26 miliona evra”, napomenuo je mađarski šef diplomatije.
Oni su, dodao je on, usled toga od 57 mađarskih kompanija kupili 4.700 poljoprivrednih mašina.
“To je za obe strane uspešan projekat. Na osnovu toga smo odlučili da nastavimo sa tim i da ga proširimo na dalje prostore, odnosno na mala preduzeća”, rekao je Sijarto
On je najavio da se mađarske kompanije pripremaju da preuzmu ulogu u tri projekta iz kojih su se nemački investitori povukli, tako da će učestvovati u izgradnji solarnih elektrana i elektrana na vetar, kao i projekta za prečišćavanje vode.
“Dakle, u svetu je došlo do pobede patriotskih i snaga koje se zalažu za mir, a time što je u Americi izabran Tramp, dobili smo šansu da se međunarodna politika vrati na osnove međusobnog poštovanja”, ocenio je Sijarto na marginama konferencije “Invest Srpska”, prenela je Srna.
On je poručio da je vraćanje međusobnog poštovanja, kao i prema zemljama zapadnog Balkana dobra šansa da se prestane sa dosadašnjom politikom sankcija i da se civilizovano razgovara sa izabranim rukovodiocima.
“To je opravdano i zbog toga što dosadašnja strategija koja se zasniva na pretnjama nije funkcionisala, A to je očigledno. Osim toga što nije bila funkcionalna, praktično je dovela u pitanje pravo ovdašnjih naroda da izaberu svoje rukovodioce”, konstatovao je Sijarto.
On je naveo da su danas svi u mnogo boljoj situaciji nego pre nekoliko sedmica što pruža još jednu šansu da saradnja bude još efikasnija.
Sankcije Dodiku su nipodaštavanje volje glasača i naroda Srpske
Sijarto je na konferenciji “Invest Srpska” rekao da je zaprepašten načinom na koji se zapadnoevropski liberali i demokrate SAD odnose prema Republici Srpskoj i istakao da se sankcijama koje evropski političari žele uvesti predsedniku Srpske Miloradu Dodiku nipodaštava volja glasača i naroda u Srpskoj.
“Oni koji u Briselu stalno zahtevaju ostvarivanje demokratije u stvari su najveće antidemokrate. Kada u jednoj zemlji ili jednom entitetu imamo konzervativnog patriotskog političara koji pobedi na izborima odmah počnu govoriti o ‘smrti’ i kraju demokratije, a ako pobede liberali kažu demokratija nikada nije bila tako jaka”, rekao je Sijarto.
On je ukazao da je to velika smicalica jer demokratija govori o tome da ljudi mogu da izaberu svoju budućnost i ljude koji imaju strategiju.
“Kada protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika evropski političari žele uvesti sankcije onda oni nipodaštavaju volju glasača i naroda u Republici Srpskoj”, rekao je Sijarto u obraćanju učesnicima panela “Aktuelna globalna dešavanja i njihov uticaj na zapadni Balkan” održanog u okviru Foruma Invest Srpska na Jahorini.
Rekao je da kada u Evropskom parlamentu otvoreno kažu koga žele da vide kao premijera Mađarske, time nipodaštavaju mađarski suverenitet i volju naroda.
“Lakše im je ako upravljaju vlade koje njima odgovaraju, ali se odluke ne donose u Briselu, Rimu i Parizu, već ovde”, naglasio je Sijarto.
Prema njegovim rečima, da je i Mađarska od 2010. godine sledila različite zapovesti, ne bi svake godine uspela da ostvari rekordna strana ulaganja i izvoz.
“Mi se 14 godina nalazimo u fokusu Brisela”, rekao je mađarski ministar inostranih poslova.
Govoreći o pobedi Donalda Trampa u SAD naveo je da bolju vest Evropa i Centralna Evropa nije mogla da čuje.
“Posle njegove pobede možemo imati nadu da će se na naše područje vratiti mir i nadati se da će međusobno poštovanje postati osnova međunarodne politike”, naveo je Sijarto, prenela je RTRS.