понедељак, 10.07.2023, 15:00 -> 16:42
Извор: РТС
Лука Чаушић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а каже за РТС да је ситуација нешто другачија него прошле године када је о пожарима на отвореном реч, због нетипично великог броја падавина у јуну. Међутим, упозорава да сада улазимо у врло сув период и да је довољна и мања непажња да дође до људских жртава или велике материјалне штете.
Најављене су високе температуре које погодују ширењу пожара и ватре. Зато и ове године стиже апел из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице да грађани не пале траву и ниско растиње на отвореном, јер тако доводе у опасност себе и друге људе, али и екосистем.
“Ове године је ситуација нешто другачија у односу на прошлу годину када су у питању пожари на отвореном, јер смо имали нетипично велики број падавина у јуну. Међутим, сада излазимо из тог влажног периода и улазимо у један врло сув период, када ће се кроз неколико дана створити услови за могућности пожара на отвореном”, рекао је за Дневник РТС-а Лука Чаушић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а.
Прошле године ватрогасци су гасили више од 31.000 пожара, од којих је више од половине било на отвореном. У пожарима је погинуло шест и повређено 25 особа.
Од почетка године до данас, истиче Чаушић, број пожара на грађевинским објектима и на отвореном мањи је за 36,75 одсто, а жртава за 20 одсто.
“Међутим, довољна је и мања непажња да дође до велике материјалне штете и људских жртава. Зато смо ми апеловали, и апелујемо на наше грађане да поведу рачуна када су у питању пожари на отвореном и да поштују одредбе Закона о заштити од пожара, да не прилазе отвореним пламеном 200 метара од шуме, да у шуми не пале ватру осим на стриктно одређеним местима уз придржавање свих противпожарних мера. Такође, закон прописује забрану паљења усева, смећа и ниског растиња”, упозорава Чаушић.
Казне за физичка лица су 10.000 динара, а за правна од 300.000 до милион динара.