уторак, 30.04.2024, 07:54 -> 10:02
Извор: РТС
Новинарка Љиљана Смајловић сматра да чињеница да се гура резолуција о Сребреници без знања чланова Председништва БиХ значи да се крши Дејтон, устав и све што се тиче функционисања државе. То крши начело конститутивности три народа у Босни и Херцеговини, истакла је Смајловићева. Сматра да припрема резолуције о Сребреници и гласање да Косово постане члан Савета Европе представљају повезане процесе.
Новинарка Љиљана Смајловић сматра да одлагање гласања о резолуцији о Сребреници у УН за период од 10. до 16. маја показује да нешто не иде како треба за оне који су припремали резолуцију.
“Сматрала сам да је одлагање поен за нас, да су предлагачи схватили да имају проблем и да тај проблем покушају да реше. Када ми добијемо више времена и предлагачи добију више времена да врше притисак. То је ситуација коју је тешко прогнозирати”, навела је Смајловићева.
Позивајући се на изјаву министра спољних послова Босне и Херцеговине Конаковића, председник Србије Александар Вучић је јуче рекао да је циљ усвајања овакве резолуције заправо ревизија пресуде Међународног суда правде из 2007. по тужби Босне и Херцеговине против тадашње Србије и Црне Горе и тражење ратне одштете.
Смајловићева је истакла да међународни правници уверавају да то није могуће.
“Ја сам разговарала са професором Тибором Варадијем и он каже да је то немогуће. Међународни суд правде је окончао тај поступак. Ми смо видели да је много тога што је пре било немогуће, сада и те како могуће. Пре је било немогуће да на Генералну скупштину иде нешто што Савет безбедности није предложио. Ми смо од почетка рата у Украјини видели да је то могуће и да се може ићи у Генералну скупштину са резолуцијама које Савет безбедности није погледао. Значи, овде треба имати увек на уму овај контекст“, каже Смајловићева.
Сматра да је припрема резолуције нека врста поруке, да не може Русија да нам помогне, међутим, истовремено се у том процесу покаже још много тога другог.
“Да бисте сузбили тај утицај Русије, ви кршите правила, ви отворено показујете на који начин манипулишете“, рекла је Љиљана Смајловић.
На захтев Русије, Савет безбедности УН данас ће на седници заказаној за 16 часова по локалном времену расправљати о ситуацији у БиХ, објављено је на сајту УН.
“Апсолутно нема сумње да чињеница да Жељка Цвијановић као члан Председништва појма није имала да се гура резолуција и то са много земаља укључених, што значи да се нешто крије од члана Председништва, односно да се крши Дејтон, да се крши Устав, да се крши све што се тиче функционисања државе БиХ и то би требало да буде јак аргумент у Савету безбедности. То крши начело конститутивности три народа у Босни и Херцеговини“, истакла је Смајловићева.
Према њеним речима, поента је у томе да вам неко покаже да не вреде правила, не вреди вето, они ће наћи начина да помогну своје фаворите у региону.
Прокоментарисала је изјаву Милорада Додика, који је рекао да ако се усвоји резолуција, то ће имати последице.
“Додик не жели да каже цепање (БиХ) јер зна да за то не може добити подршку Београда. Па онда је смислио – разлаз. Мислим да је то његова у овом моменту паметна игра речи. Он хоће да се зна: ако ви кршите на овај начин Дејтон, ту постоје озбиљне последице“, рекла је Смајловићева.
О питању чланства Косова у Савету Европе
Одмах после резолуције о Сребреници, на дневни ред стиже и питање чланства Косова у Савету Европе. Према плану 16. маја, комитет министара требало би да донесе коначну одлуку о томе.
Љиљана Смајловић сматра да су ова два процеса повезана.
“Мислим да су сигурно повезана та два процеса. Синоћ је вест из Приштине да су и Шолц и Макрон рекли Куртију – мораш да пошаљеш нацрт статута Заједнице српских општина на који си ставио потпис у Охриду. Сад мораш то као свој документ да пошаљеш у Уставни суд Косова и то ће бити довољно да уђеш у Савет Европе“, истакла је Смајловићева.
Како је истакла, биће занимљиво посматрати да ли ће Курти то да уради.
Уколико Приштина постане члан Савета Европе, Србија је најавила могућност напуштања те организације.
“Мислим да је добро да ми ту поруку шаљемо, али нисам сигурна да је добро и не бих предлагала да се изађе из Савета Европе, само кажем да јесте нормално да у оваквој ситуацији Србија тиме на неки начин прети или тиме условљава Савет Европе и друге земље“, закључила је Смајловићева.