среда, 17.05.2023, 15:57 -> 16:23
Извор: РТС
Аутор: Душан Милетић
Србија је добила осморо серитикованих експерата за сузбијање злочина над дивљим животињама, који су стручну обуку завршили на истоименој Академији у Малаги. Незаконит лов, намерно тровање и кријумчарење дивљих животиња, и даље су највећи проблем, па ће новостечено знање помоћи стручњацима да у будућности реагују правовремено када до оваквих злочина дође.
Обука, кажу, обухвата широк дијапазон вештина, од познавања истраге у природи, лабараторијских анализа и праве истражне обуке усмерене на полицију.
„Где ми као природњаци можемо много помоћи полицији да заједнички протумачимо неке ситуације на основу положаја мртве животиње, на основу броја животиња, њихове међусобне удаљености, врсте инсеката које се у њима налазе, других околности као што су типови станишта као што је жбуње, да ли је пут близу и тако даље, водена површина, затим заиста пуно практичних детаља”, објашњава Никола Стојнић, из Покрајинског завода за заштиту природе.
У Шпанији, као и у Србији, најчешћи починиоци су несавесни ловци и пољопривредници, па је обука подразумевала исценирана испитивања са оваквим профилима. Злочини се, кажу, појављују у таласима, и њихово понављање највише зависи од истражних реакција надлежних служби.
“Два најлошија таласа су била почетком 2018. године и почетком прошле године, значи 2022., када је у три, четири случаја, све заједно – и преко 50 различитих јединки пронађено мртвих, готово све отроване”, додаје Никола Стојнић.
Најчешћи узрок тровања су пестициди попут Карбофурана и креозана, који су забрањени за употребу у Србији.
„У протеклом периоду, токсиколошким анализама доказана су тровања дивљих животиња карбофураном и то пре свега дивљих месоједа попут лисица и шакала, али убедљиво највећи број случајева тровања доказан је код заштићених и строго заштићених врста дивљих птица попут орлова крсташа, орлова белорепана, еја мочварица, орлова мишара и тако даље“, истиче Биљана Ђурђевић, из Научнoг институтa за ветеринарство Нови Сад.
Од 2000. године, страдало је на овај начин више од 2000 птица, међу којима су многе строго заштићене, док су неке доведене на ивицу истребљења, податак је студије Друштва за заштиту птица Србије.
Када је реч о кријумчарењу, 2001. године направљена је највећа заплена дивљих птица пореклом из Србије, када је на граници Италије и Словеније у камиону пронађено више од 120.000 птица, док се сумња да је у периоду од 1995. до 2001. године из Србије прокријумчарено више од два милиона птица.
Они наводе да је Србији неоходна међусекторска радна група за сузбијање тровања дивљих врста, попут оне у Андалузији, која је за 15 година успела да смањи број тровања за 80 одсто.
.